V petih letih se je skoraj podvojil delež zaposlenih, starih več kot 59 let
V občini Hodoš je med zaposlenimi prebivalci 20 odstotkov starih 60 let ali več. Je to podoba slovenske delovne sile v bližnji prihodnosti? Verjetno ne – vsaj ne tako kmalu. A dejstvo je, da se delovna sila pri nas stara. Še leta 2017 je bilo v Sloveniji zaposlenih 28.651 prebivalcev, starejših od 59 let. Lani je bilo tako starih zaposlenih 54.411: delež starih zaposlenih se je tako povečal s 3,3 na 5,9 odstotka.
Stanje po občinah je zelo različno. Več kot 10 odstotkov starih zaposlenih imajo v šestih občinah. Večinoma gre za zelo majhne in odročne kraje, zelo stari pa so tudi zaposleni v obalnih občinah: v Ankaranu je dobrih 10 odstotkov zaposlenih, starih 60 let ali več, v Piranu 9,8 odstotka. Med mestnimi občinami ima največ starejših med zaposlenimi Murska Sobota: 7,3 odstotka.
Tudi na drugem skrajnem delu seznama najdemo zelo majhne občine. Edini kraj z manj kot odstotkom starih zaposlenih so Odranci. Tudi Kobilje ima zelo malo stare delovne sile – 1,9 odstotka.
A ni še dolgo, ko je bilo stanje precej drugačno. Leta 2017 je bil le v štirih občinah delež zaposlenih, starejših od 59 let, višji od 5,9 odstotka – torej od slovenskega povprečja lani. V Hodošu, ki je zdaj prav na vrhu, je bilo takšnih zaposlenih le 6,3 odstotka. Delež se je v tem kraju torej v petih letih več kot potrojil. V 15 občinah je bilo zaposlenih, starejših od 59 let, za manj kot odstotek.
Podatki za vse slovenske občine:
https://zlatikamen.si/wp-content/uploads/2022/11/Starejsi-zaposleni-objava.xlsx