Finalistke za nagrado Zlati kamen 2022: Zahodna Slovenija
Bled ima med slovenskimi občinami poseben položaj: je med največjimi turističnimi atrakcijami na svetu, značilna podoba Bleda se redno pojavlja na naslovnicah svetovnih turističnih in fotografskih revij. Tako izpostavljena vloga ne prinaša le močnih otipljivih prednosti (samo od turističnih taks so pred epidemijo dobili več kot 2 milijona evrov na leto), ampak tudi odgovornost. Zdi se, da se na Bledu tega dobro zavedajo. Občina ima eno najsodobnejših strategij pri nas: naravnana je izrazito trajnostno, z jasno postavljenimi in merljivimi cilji ter oceno finančnih posledic. Na Bledu to strategijo tudi dosledno izvajajo. Posebej dejavni so na področju okolja: za slovensko okolje izstopajo pri prizadevanjih za zmanjšanje količin odpadkov in uvajanje oblik trajnostne mobilnosti.
Dosledno voden strateški proces, podprt s številnimi projekti, ima merljive rezultate. Sestavljeni indeks razvojnega položaja ISSO se je v zadnjih letih močno izboljšal. Bled je na lestvici pridobil 20 mest in se uvršča med razvojno najmočnejše slovenske občine. Res je, da je (kot pri Bovcu) tudi pri Bledu na skok indeksa vplivala administrativna rast števila prebivalcev (ravnanje lastnikov vikendov v času epidemije). Brez tega umetnega izboljšanja bi bil Bled uvrščen nekje med 25. in 30. mestom. A tudi to je bolje kot leta 2019 in dosti bolje kot še prej, ko se je Bled po vrednosti indeksa ISSO uvrščal okrog 70. mesta. Med področji, kjer je skok vrednosti kazalnikov najbolj izrazit, je prav okolje – in tudi to priča o resnosti, s katero si na Bledu prizadevajo postati izrazito zelena destinacija.
ELEMENTI PREBOJA
INDEKS PREBOJA
Rast indeksa ISSO: 2,65
Uvrstitev: 28. mesto
Sprememba uvrstitve: 20 mest
Rang glede na spremembo uvrstitve: 40. mesto
ISSO 2022
IZSTOPAJOČA PODROČJA
Posebej izrazito spremembo indeksa zaznamo na področjih demografije, izobrazbe in okolja.
URAVNOTEŽENOST RAZVOJA
Razvoj v občini je nekoliko manj uravnotežen. Občina je v času zadnjega mandata izboljšala rezultat na štirih področjih, na drugih štirih pa se je vrednost indeksa zmanjšala. To so proračunska učinkovitost, gospodarstvo, trg dela in socialna kohezija. Na manjšo uravnoteženost razvoja lahko sklepamo tudi glede na precejšnje število kazalnikov, kjer dinamika izrazito izstopa v eno ali v drugo smer.
TRAJNOSTNI PREBOJ
SESTAVLJENI INDEKS ISSO 2022 ZA OKOLJE: 41,31 | UVRSTITEV: 75. mesto |
IZSTOPAJOČA PODROČJA:
- Zmanjševanje količin odpadkov (22. mesto)
- Ločevanje odpadkov (24. mesto)
- »Zeleni« proračun (31. mesto)
Na Bledu so sicer močno zmanjšali količine nastalih odpadkov, a te količine (na prebivalca) ostajajo med največjimi v Sloveniji. Zmanjšanje količin odpadkov so v novi strategiji opredelili kot prednostni projekt (zero waste kraj). Kampanja za zmanjševanje količin odpadkov je bila leta 2020 ocenjena kot tretja najboljša na svetu (ITW Earth Award). V ohranjanje biotske raznovrstnosti in naravne dediščine so v petih letih vložili 250.000 evrov.
Aktivnosti so za slovenske razmere zgledne na področju trajnostne mobilnosti:
- Do leta 2030 naj bi zmanjšali motorizirani promet okrog jezera za 90 odstotkov.
- Spodbujajo javni potniški promet (gradnja in urejanje omrežja avtobusnih postaj, kartica Julijske Alpe – Bled).
- V kolesarsko omrežje bodo v obdobju 2021 – 2024 vložili cca 2 milijona evrov.
- Hotel Ribno je dobra praksa na področju ravnanja z odpadki: načrtujejo 30-odstotno zmanjšanje porabe energije, vode in količin odpadkov. Sobe so opremili s pomočjo zavrženega odpadnega lesa.
- Grajsko kopališče Bled je prvo s certifikatom za Slovenia Green Beach.
- Spomladi 2021 je občina podpisala z Ministrstvom za okolje sporazum o skupnem upravljanju jezera, kar je pomemben korak pri ekološki sanaciji.
- Na področju svetlobnega onesnaževanja so v občini zaenkrat še pri pilotnih projektih na izbranih območjih.
DEMOKRATIČNI PREBOJ
Indeks vključevanja in transparentnosti: 31 točk | 62 odstotkov |
- V oblikovanje nove strategije so na zgleden način vključili prebivalce (ankete, fokusne skupine) in različne deležnike.
- Občina ima participativni proračun (komunikacija pa je nekoliko šibka).
IZSTOPAJOČE PRAKSE OBČINE
Strateško upravljanje občine lahko ocenimo kot zgledno. Občina ima eno najsodobnejših strategij pri nas, v oblikovanje so bili vključeni različni deležniki, predvsem pa prebivalci. Strategija je usmerjena izrazito trajnostno, z jasno postavljenimi in merljivimi cilji ter oceno finančnih posledic.
Projekti, ki so namenjeni za sedem »med seboj soodvisnih« strateških ciljev do leta 2030, so ocenjeni na 125 milijonov evrov:
- Strateški cilj 1: Kakovostno sobivanje vseh generacij
- Strateški cilj 2: Sanacija in sonaravno upravljanje blejskega pojezerja
- Strateški cilj 3: Obvladovanje pritiskov na okolje, podnebje, naravne vire in ambient
- Bleda
- Strateški cilj 4: Celostno urejanje in upravljanje mobilnosti
- Strateški cilj 5: Trajnostna in kakovostna preobrazba turizma
- Strateški cilj 6: Zeleno lokalno gospodarstvo
- Strateški cilj 7: Pametno sodelovalno upravljanje
Ob tem v občini govorijo o desetih prednostnih strateških projektih, med katerimi najdemo tudi prenovo avtobusne postaje, ekološko sanacijo jezera, Bled brez odpadka (zero waste) – in seveda južno razbremenilno cesto. Prav za promet bo šel največji del razvojnega denarja (70 milijonov evrov). Strategijo izvajajo z bogatim naborom projektov, ki segajo na različna področja (biodiverziteta, varovanje naravne dediščine, ohranjanje kulturne dediščine, spodbujanje zelenega lokalnega gospodarstva, trajnostna mobilnost, pametna lokalna skupnost). Na Bledu so nadpovprečno aktivni posebej na področju trajnostne mobilnosti: Bled tako ustreza kriterijem za uvrstitev med Alpske bisere, torej destinacije s posebej okolju prijazno mobilnostjo (trenutno 19 krajev v petih državah). Med večjimi projekti v zadnjem času omenimo še gradnjo medgeneracijskega centra (približno 3 milijone evrov) in prenovo grajskega parka (prvo mesto v kategoriji krajinske arhitekture – Grand Prix BIGSEE, 2020).
Preboj na področju turizma.
Bled se je zlasti v zadnjem desetletju prebil med najbolj privlačne turistične destinacije na svetu (npr. 3. mesto leta 2018 in šesto mesto leta 2021 med »naj« destinacijami po izboru vodnika Lonely Planet). Uvrščen je tudi med 100 najbolj trajnostnih destinacij sveta (2018, 2020). Leta 2017 je bil najboljši športno-turistični kraj na svetu. (pregled: Blejske novice, december 2020). Ob tem so se na Bledu resno lotili preobrata v trajnostni turizem: Bled je (seveda) nosilec zlatega znaka Green Destination in je »aktivni partner v okviru UNESCO MAB biosfernega območja Julijske Alpe«.