Družbeni položaj mladih se je v zadnjih letih izrazito poslabšal. Povečuje se stopnja brezposelnosti med mladimi, vse pogostejše so nestalne in manj kakovostne oblike zaposlovanja, posledično se povečuje finančna odvisnost mladih od staršev, občutek negotovosti in časovni okvir pri oblikovanju lastne družine. Takšno stanje ne prinaša pozitivnih učinkov ne mladim ne državi.
Pomembno vlogo pri razvoju mladih imajo lokalne in regionalne oblasti, ki so mladim najbližje. Naloga lokalnih oblasti je, da zagotovijo mladim prostor, v katerem lahko razvijajo svoje kompetence in veščine ter dosegajo svoje cilje in se tako razvijajo v družbeno odgovornega odraslega.
Certifikat Mladim prijazna občina je priznanje tistim lokalnim skupnostim, ki so v minulih letih uspešno izvajale ukrepe s področja lokalnih mladinskih politik in tako zagotavljale mladim prostor, v katerem lahko razvijajo svoje kompetence in veščine, dosegajo avtonomijo in hitreje vstopajo v odraslost. Pri oceni uspešnosti izvajanja ukrepov je poseben poudarek namenjen področjem:
- participacije mladih,
- sistemskega ukvarjanja na področju mladine,
- izobraževanja,
- mobilnosti,
- zaposlovanja,
- stanovanjske politike,
- informiranja mladih,
- mladinskega organiziranja.
Certifikat Mladim prijazna občina prejme tista samoupravna lokalna skupnost, ki je v preteklih dveh koledarskih letih izvedla vsaj en ukrep iz vsakega od naštetih prednostnih področij, medtem ko morajo mestne občine dokazati, da so v preteklih dveh letih izvedle vsaj še en dodaten ukrep v prednostnih področjih zaposlovanja mladih, stanovanjske politike mladih in mladinskega organiziranja.
Vse občine nosilke certifikata Mladim prijazna občina se s podpisom dogovora zavežejo, da v obdobju veljavnosti certifikata (4 leta) ne bodo prenehale z izvajanjem ukrepov iz prednostnih področjih lokalnih mladinskih politik v obsegu, ki je bil podlaga za pridobitev certifikata.
Certifikat Mladim prijazna občina podeljuje Mladinski svet Ajdovščina pod častnim pokroviteljstvom Predsednika RS, Boruta Pahorja in v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije, v letošnjem letu tudi v sodelovanju z Evropsko prestolnico Mladih Maribor 2013.
Prve certifikate Mladim prijazna občina za obdobje 2012-2016 je prejelo 7 občin: Mestna občina Ljubljana, Mestna občina Maribor, Mestna občina Ptuj, Mestna občina Velenje, Občina Krško, Občina Radlje ob Dravi in Občina Sežana.
Letošnje dobitnice certifikata bodo znane v tem mesecu – po zasedanju komisije za certificiranje Mladih prijaznih občin. Podelitev certifikatov Mladim prijazna občina za obdobje 2013-2017 pa bo 20. novembra v Narodnem domu Maribor s pričetkom ob 14. uri.
Razpis je objavljen na spletni strani: www.mladi-in-obcina.si.