Nagrado Zlati kamen za razvojno najprodornejšo občino leta je prejela Nova Gorica. Mestna občina je Strokovni svet projekta prepričala zlasti zaradi čezmejnih projektov z Gorico v Italiji, pa tudi zaradi povezovalnega delovanja v goriški regiji. Kot je na svečani podelitvi povedal predsednik republike Borut Pahor, je tesno sodelovanje dveh evropskih mest, ki ju je v prejšnjem stoletju ločevala železna zavesa, edinstven primer v celotni Evropi. Ob tem Nova Gorica uspešno igra vlogo “mehkega” in modernega regionalnega središča kot ključnega vozlišča v decentraliziranem modelu razvoja.
Rdeča nit desetega izbora za nagrado Zlati kamen je bila prav povezovalnost, sodelovanje. Grosuplje je prejelo priznanje za razvojno najbolj prodorno občino v osrednji in jugovzhodni Sloveniji zaradi ambiciozno zasnovane skupne občineks uprave petih občin, pa tudi zaradi celovitega in uravnoteženega razvoja. Luče, ki so zmagale v regiji od Koroške do Posavja, so prepričale kot prva skoraj v celoti enegetsko samooskrbna skupnost pri nas in kot primer majhne občine, ki je znala svoje omejene danosti spremeniti v razvojne priložnosti. V vzhodni Sloveniji je priznanje prejela občina Benedikt. Razvojni model občine poudarja gradnjo stanovanj po ugodni ceni, kakovost bivanja in socialno povezanost – ta model je pripeljal do ene najboljših demografskih slik pri nas.
Dodatno priznanje za občino zdravja – nagrado podeljujeta skupaj Nacionalni inštitut za javno zdravje in projekt Zlati kamen – je prejela občina Žiri.
Nagrado Zlati kamen je na dogodku, ki je letos potekal preko spleta, županu Nove Gorice Klemnu Miklaviču, predal predsednik republike Borut Pahor.