Povezovanje pojmov dobrega življenja in kakovostnega upravljanja lokalne skupnosti sodi med manj razvpite, a zelo pomembne gradnike evropske politične kulture. Tako je Svet Evrope že leta 2008 začel postavljati Strategijo za inovacije in dobro upravljanje na lokalni ravni. Strategijo so oblikovali kot praktični inštrument, ki temeljni na 12 principih dobrega lokalnega upravljanja. Za spremljanje uspešne implementacije strategije so pri Svetu Evrope pripravili konkretne merilne instrumente: sistem kazalnikov, ki omogoča (samo)ocenjevanje po vseh dvanajstih področjih.
Koncept spominja na sisteme za certificiranje kakovosti. Samoocenjevanje naj bi potekalo na letni ravni in bilo predvsem izhodišče za konkretne akcijske načrte. Države, ki uporabljajo to strategijo, naj bi oblikovale skupine neodvisnih ocenjevalcev. Ti bodo pregledovali ocene. Če bo občina (ali druga enota lokalne samouprave – na primer pokrajina) dosegla določen nivo, bo dobila poseben evropski znak kakovosti
Od tehnik za preverjanje sistemov kakovosti se evropska strategija bistveno loči po vsebinskem poudarku. V ospredju strategije za inovacije in dobro upravljanje sta predvsem kakovost življenja, pri čemer so zelo močno poudarjeni elementi demokratičnosti, participacije prebivalcev pri sprejemanju pomembnih odločitev na lokalni ravni. »Katerikoli kraj izberemo za življenje, delo ali igro, kakovost naših življenj bo v veliki meri odvisna od lokalne vlade.« je zapisano v predstavitvenem gradivu. In še: »Želimo in zaslužimo si javno upravo, ki jemlje resno naše potrebe in upanja in spremlja kakovost naših življenj ter jo skuša izboljšati.«
Akcijske načrte za vpeljavo Strategije za inovacije in dobro upravljanje na lokalni ravni so doslej sprejele Belgija, Bolgarija, Nizozemska, Norveška in Ukrajina. Na ta korak se pripravljajo še v Avstriji, Franciji, Italiji in Španiji. Evropskega znaka za kakovost doslej ni prejela še nobena lokalna skupnost.
12 principov dobrega upravljanja na lokalni ravni
- Pošteno ravnanje na volitvah, pri zastopanju in udeleženosti
- Odzivnost
- Učinkovitost
- Odprtost in preglednost
- Zakonitost
- Etično ravnanje
- Usposobljenost in zmogljivost
- Inovativnost in odprtost za spremembe
- Dolgoročna in trajnostna usmerjenost
- Zanesljivo upravljanje financ
- Človekove pravice, kulturna raznolikost, socialna vključenost
- Odgovornost