Priprave na izbor za Zlati kamen, nagrado za razvojno najbolj prodorno občino, so že v polnem teku. Strokovni svet je izbral rdečo nit za izbor v letu 2016 – glavni poudarek bo na dobrih praksah na področju prometa, oziroma trajnostne mobilnosti. Evropska sredstva, posebej namenjena za pripravo strategij trajnostne mobilnosti, se še niso sprostila. Tako bomo posebej iskali med občinami pionirje na področju trajnostne mobilnosti – tiste občine, ki so prepoznale v tem pomemben vzvod za razvoj in za dvig kakovosti življenja občanov in se lotile dela ne glede na državne in evropske usmerjevalne mehanizme, torej denar ali prisilo. V praksi imajo prav lokalne skupnosti odločilno vlogo pri glavnih premikih na področju trajnostne mobilnosti. Obenem pa se prav tako v praksi kaže, da velik del projektov na področju trajnostne mobilnosti zahteva širši okvir in da so lokalne skupnosti lahko uspešne pri iskanju rešitev le, če se povezujejo med seboj in če znajo najti pravi način za sodelovanje z ostalimi sistemi.
Rdeča nit izbora je le poudarek, ki mu pri izboru Strokovni svet daje nekoliko večjo težo: za odločitev o kandidatkah in zmagovalkah je še vedno odločilen celovit pretres vseh razvojnih aspektov. Metodologija izbora za Zlati kamen 2016 v grobem ostaja nespremenjena: po temeljitem pretresu razvojno relevantnih dokumentov in izbranih člankov za vseh 212 občin sledita kvalitativna in kvantitativna analiza, selekcija ožjega izbora kandidatk in skupni pretres ter glasovanje članov Strokovnega sveta o zmagovalkah. Letos smo prvič razdelili Slovenijo na štiri regije in novost se je dobro obnesla in smo jo sprejeli kot stalnico izbora.
Več sprememb kot pri samem postopku izbora z nagrado je v kvantitativnem pretresu, torej pri metodologiji ISSO. Te novosti bomo podrobneje predstavili v kratkem. Podeliteb nagrade Zlati kamen 2016 bo 16. marca v Ljubljani.