Letošnji proračun je precej večji od lanskega. Napovedani prihodki naj bi bili za kar 23 odstotkov višji od tistih iz zaključnih računov za leto 2011. Odhodki naj bi bili višji za kar 30 odstotkov. Ob tem se bo povečal tudi proračunski primanjkljaj in zadolženost občin. Lani je primanjkljaj vseh občin skupaj znašal 36 milijonov evrov (1,7 odstotka proračuna). Letos naj bi zrasel na 188 milijonov (7,4 odstotka). Zadolženost občin naj bi se glede na proračune povečala za skupaj 87 milijonov evrov. Skupni občinski dolg bo tako presegel 710 milijonov evrov.
Občine načrtujejo največjo rast prihodkov na račun transferjev. To velja zlasti za sredstva EU. Teh naj bi letos občine pridobile za rekordnih 291 milijonov evrov. Sredstva EU so za občine vse bolj pomembna. Leta 2007 so občine pridobile na račun evropskih skladov le za odstotek prihodka, lani pa že za 5 odstotkov. Letos naj bi ta delež znašal kar 11,7 odstotka. Ob tem pa se povečuje tudi vrednost sredstev, ki jih občine dobijo iz slovenskih proračunskih virov.Drugi vir, kjer občine načrtujejo izrazito povečanje prihodka, so kapitalski prihodki, torej sredstva, pridobljena s prodajo zlasti zemljišč in nepremičnin. Ti prihodki naj bi bili letos kar trikrat višji od lanskih in naj bi dosegli 166 milijonov evrov.
Občinski odhodki se bodo povečali predvsem na račun investicij. Njihova vrednost naj bi bila letos za 70 odstotkov višja od lanske. Pri tem gre vsaj delno za projekte, ki so bili načrtovani že lani, a jih zaradi finančnih omejitev ni bilo možno izvesti.
To je povzetek glavnih ugotovitev analize ISSO. Če želite brezplačno kopijo (v PDF obliki), pošljite sporočilo na naslov: zlatikamen@zlatikamen.si
Če žeite celotno bazo podatkov z urejenimi 211 proračuni (excelova datoteka), dobite informacije o ceni in pogojih na naslovu zlatikamen@zlatikamen.si