Indeks Življenjskih stroškov (Cost of Living Index) znaša za Ljubljano 53, kar pomeni, da so življenjski stroški v Ljubljani primerljivi s španskimi in grškimi mesti ter tik pod nemškimi in italijanskimi kraji. Po analizi so življenjski stroški v Mariboru zelo podobni (vrednost indeksa 52,29). Ljubljana je s tem najdražje mesto v tako imenovani vzhodni Evropi, oziroma med bivšimi socialističnimi državami (mimogrede, avtorji analize Ljubljano uvrščajo med južno in ne vzhodnoevropska mesta).
Tik pod slovenskimi mesti so uvrščena hrvaška, med katerimi je – zanimivo – najdražje življenje Reka (120. mesto), medtem ko je Zagreb uvrščen na 126. mesto: med Reko in Zagrebom so med drugim Lizbona, Talin in Bratislava. Sosednji Trst je sodeč po podatkih analize znatno dražji od Ljubljane: z indeksom 67,71 je uvrščen na 91. mesto. To pomeni, da je življenje v Trstu dražje kot v Berlinu, na Dunaju ali v Barceloni.
Najdražje mesto v Evropi in na svetu je sicer Zurich (indeks 137). V Evropi so na splošno najdražja švicarska, norveška in britanska mesta. Najcenejši mesti sta moldavska prestolnica Chisinau (indeks 26,87) in ukrajinski Lvov (24,91).
Metodologija analize Numbeo tako daje precej drugačne izsledke od tiste, ki jo pripravlja the Economist in ki uvršča Moskvo med najdražja mesta na svetu. Analiza Numbeo uvršča Moskvo šele na 137. mesto v Evropi. Od kod razlika? Zlasti v tem, da je Economistova analiza namenjena poslovnežem (in to iz najbolj razvitih držav), ki potujejo ali se selijo in zato po definiciji zajema drugačne kategorije izdelkov in storitev. Zdi se, da analiza Numbeo dosti bolj odslikuje življenjske stroške povprečnega prebivalca mesta. Avtor analize in ustanovitelj podjetja Numbeo je Mladen Adamovič, ki je bil pred tem zaposlen kot razvojni inženir v Googlu.
Celotno lestvico si lahko ogledate na tej povezavi:
http://www.numbeo.com/cost-of-living/region_rankings_current.jsp?region=150