Občine sodijo med institucije, ki morajo čim bolj preudarno ravnati s svojimi viri, saj nosijo neposredno odgovornost do ljudi, ki v občinah bivajo in ustvarjajo. Številne občinske zgradbe – vrtci, šole, športne dvorane, kulturni centri in ostali javni prostori – lahko predstavljalo le odhodek, ampak z ustreznim energetskim načrtovanjem, uporabo obnovljivih virov energije (OVE) in energetsko učinkovitih postopkov lahko bistveno zmanjšamo investicijo v občinske stavbe, hkrati pa v njih zagotovimo odlične bivalne pogoje.
Udobje in trajnost z roko v roki je izziv, ki ga večina občin v zahodnih evropskih državah izpeljuje zelo striktno. Občine se namreč ne želijo zadovoljiti s trajnostnim sistemom ogrevanja, hlajenja in prezračevanja, ne da bi slednji nudil udobje bivanja (neprestano svež zrak). Hkrati pa velja tudi obratno. Udobje predstavlja krivičen luksuz, v primeru, da je energetsko potratno in porabi preveč energije in finančnih sredstev.
Pozitivno je, da se slednje ne rabi več izključevati. In pozitivno je, da je vsaka občina ob pravem načrtovanju le korak stran od nizke investicije in t.i. »trajnostnega udobja«.
Kulturno središče Anin Dvor, Rogaška Slatina
Zmanjšanje potrebe po energiji > Uporaba OVE > Ponovna uporaba energije
V kontekstu trajnosti morajo občine razmišljati in delovati v treh korakih:
1- Kako zmanjšati potrebo po energiji (z manjšo potrebo/porabo po energiji doseči enak učinek ogrevanja, hlajenja in prezračevanja).
2- Kako reciklirati energijo in uporabiti OVE in postopke preslikane iz narave.
3- Kako energijo ponovno uporabiti (in s tem dvakrat izkoristiti energijo).
Strateško energetsko načrtovanje projektne dokumentacije z ustrezno inženirsko podporo omogoča vsakemu, da zajame vse tri korake.
Skrivnost uspeha je v načrtovanju ter kvalitetno izdelani projektni dokumentaciji
Inženirski »know-how« danes omogoča, da se z ustreznim načrtovanjem, natančno analizo in točnimi preračuni načrtuje nizkoenergijsko stavbo za ceno netrajnostne zgradbe. Finančno je investicijo mogoče izpeljati na popolnoma enakem nivoju kot klasično zgradbo. Le da slednja porabi z vsakim dnem bistveno manj virov, potroši bistveno manj energije in v občinski blagajni pušča denar, ki je potreben za druge namene.
Dom upokojencev, Juršinci
Nizkoenergijske stavbe so prestale večletno uporabo in dosegajo zavidljivo majhno porabo za ogrevanje in hlajenje, pri tem pa nudijo še udobje prezračevanja. Prav enaka vrednost trajnostne in netrajnostne investicije pa predstavlja mejnik v praksi. Odgovornost za trajnostno gradnjo zdaj ni več vprašanje finančne zmožnosti občine, ampak truda, morale ter družbene odgovornosti, saj je zemljevid korakov in postopkov za zeleno načrtovanje stavb jasno začrtan.
Priložnost za male in velike občine
Energetska prihodnost je vsekakor zelena, slednje je potrdila EU s svojim zahtevkom, da se do leta 2018 vse zgradbe približajo ogljični nevtralnosti. S tem bo Evropa nadaljevala pionirsko pot energetske učinkovitosti v svetu, kjer cene surovin neusmiljeno naraščajo.
Prav zaskrbljujoče naraščajoča cena surovin pa potrjuje dejstvo, da je majhna poraba pravi korak, ne glede na velikost občine. Smiselno je uporabiti obnovljive vire, še bolj smiselno pa je v začetku zmanjšati potrebo po virih splošno in jih nato še drugič uporabiti
Podjetje Menerga – s sedmimi projekti dobili prestižno nagrado GreenBuilding Evropske komisije
Podjetje Menerga iz Maribora je visoko zmogljivo inženirsko podjetje, ki se osredotoča na pomoč investitorjem pri zmanjševanju porabe energije v novogradnjah in obstoječih stavbah.
Inženirsko se zavzemamo za uresničevanje t.i. »dejanske trajnosti« – minimalno porabo energije in maksimalno ugodje bivanja.
Z več kot 20 leti izkušenj in številnimi mednarodnimi nagradami za vzorne projekte, zagotavljamo trajnostne rešitve ambicioznim strankam.