Če pogledamo posamezne občine, so se odhodki glede na leto 2012 zmanjšali v 103 občinah, v 108 pa so se povečali. Odhodki so se v 56 občinah zmanjšali za več kot 10 odstotkov, 77 občin pa jih je povečalo za več kot 10 odstotkov. V posameznih občinah so odstopanja posebej izrazita, kar je povezano zlasti z investicijsko dinamiko, a tudi z večjimi vzdrževalnimi posegi in podobnim.
Razen v Velenju so se proračuni zmanjšali v vseh mestnih občinah: v Ljubljani za 7,4 odstotka, v Mariboru kar za 15,8%, v Kranju za 6,1% in v Celju za 2,4 odstotka.
Poraba brez investicij
Kaj se zgodi, če od odhodkov odštejemo investicije (vključno z investicijskimi transferji)? Za tekoče in transferne odhodke so občine leta 2013 porabile za 1,6 odstotka manj kot leto prej. Zmanjšalo jih je 74 občin, povečalo pa 134 – pri eni občini pa so bili ti odhodki lani enaki predlanskim. Ponovno so v nekaterih občinah odstopanja znatna.
Če pogledamo le tekoče odhodke občin brez sredstev, namenjenih za rezerve, je slika nekako še manj ugodna. Vse občine skupaj so – grobo rečeno – za svoje delovanje porabile lani za 2,6 odstotka več kot leta 2012. Le 58 občin je tekoče odhodke lani zmanjšalo, pri eni so bili enaki kot predlani, 153 občin pa jih je povečalo.
Ko gre za posamezne občine, moramo te podatke in z njimi povezane uvrstitve jemati s previdnostjo: zlasti pri majhnih občinah lahko že majhne zunanje in naključne spremembe močno vplivajo na odstotek spremembe. Prav zato pri izračunih indeksov ISSO uporabljamo daljša obdobja, kjer so ti skoki (ali padci) vsaj deloma nevtralizirani.