Najbolj izobraženo prebivalstvo ima občina Trzin: skoraj 33 odstotkov prebivalcev, starejših od 15 let ima višjo ali visokošolsko stopnjo izobrazbe. Med prvimi 30 občinami sicer najdemo kar sedem (od skupno enajstih) mestnih občin.
Izobrazbena struktura se je v zadnjih štirih letih najbolj spremenila v manjši spodnjesavinjski občini Tabor. Če je imelo leta 2007 le 12,8 odstotka delovno aktivnih prebivalcev s stalnim bivališčem v občini terciarno stopnjo izobrazbe, je lani ta delež znašal že 25,5 odstotka. Le malo manjši skok so zabeležili v majhni prekmurski občini Kobilje: tam se je delež višje in visokošolsko izobraženih delovno aktivnih prebivalcev povečal z 9 na 19 odstotkov. V Kobilju se je relativno gledano najbolj povečalo tudi število zahtevnih delovnih mest, torej takšnih, kjer so zaposleni izobraženi. Pri zelo majhnih občinah je potrebno relativne kazalnike spremljati z določeno rezervo. Vseeno je zanimivo, da je Kobilje prav v ospredju tudi po izplačanih višje in visokošolskih štipendijah na prebivalca.
Ko gre za delež delovnih mest, ki zahtevajo visoko izobrazbo, močno izstopa prestolnica. Kar 40 odstotkov zaposlenih v Ljubljani ima višjo ali visoko stopnjo izobrazbe. Na drugem mestu je Nova Gorica z 32,6 in na tretjem Maribor z 31,8 odstotka.
Na splošno se je izobrazbena struktura na slovenskem trgu dela v zadnjem desetletju dramatično spremenila. Če je imelo leta 2005 v Sloveniji 21 odstotkov delovno aktivnega prebivalstva terciarno stopnjo izobrazbe, je lani ta delež dosegel že 28 odstotkov.
Lestvica: občine z največjim deležem izobraženega prebivalstva
Lestvica: občine z največjo rastjo deleža izobraženega prebivalstva
Lestvica: občine z največjim deležem zahtevnih delovnih mest
To je povzetek ISSO analize Slovenske občine in izobraževanje. Če želite brezplačno PDF kopijo analize, pošljite mail na naslov: zlatikamen@zlatikamen.si