Tretja konferenca Zlati kamen je v znamenju številk tri in ena. Tri: ker so v vsebinskem delu trije močni sklopi. Dodatna ena: ker se vsebinski del – tako kot lani – prevesi v svečano podelitev nagrade razvojno najbolj prodorni občini.
Slavnostni govornik na letošnji konferenci je Peter Kraljič, bivši direktor in partner v eni od vodilnih svetovnih svetovalnih hiš McKinsey. Ugledni svetovalec vodilnih korporacij in tudi držav (pripravljal je na primer projekte za nemško in brazilsko vlado) je v zadnjem času veljal za možnega predsednika strokovne (v novinarsko-uradniški latovščini »tehnične«) vlade. Da gre za iskrivega govornika, ki bo znal razgibati vzdušje v dvorani, dokazuje ena od njegovih letošnjih izjav. Na predavanju na fakulteti za management v Celju je na začetku januarja takole ošvrknil našo politiko: »Če Tina Maze osvoji drugo mesto, se zjoka, če Slovenija izgubi več mest na lestvici svetovne konkurenčnosti, se od politikov ne zjoka nihče!«
Kot lani bo osrednji del konference namenjen predstavitvi treh izbranih dobrih praks na lokalni ravni. Letos so se občine močno odzvale na naše vabilo k sodelovanju in nam poslale predstavitve kar 25 primerov inovativnih rešitev, ki izboljšujejo življenje na lokalni ravni. Programski svet, ki bo prav te dni med 25 praksami izbiral tri najbolj primerne za predstavitev, ne bo imel lahkega dela – med prijavljenimi praksami si predstavitev namreč zaslužijo prav vse.
Tretji sklop: okrogla miza o pametni občini. Sintagmo »pametno naselje« slišimo vse pogosteje. S prepletom sodobnih tehnologij in praks je možno izboljšati delovanje infrastrukture in s tem dvigniti kakovost življenja, ob tem pa naravnost spektakularno znižati tako okoljske obremenitve kot stroške. Nič čudnega, da Evropska unija daje pametnim naseljem vse večji poudarek.
In ne nazadnje: udeleženci konference bodo prvi izvedeli, kdo je letošnji prejemnik nagrade Zlati kamen. Letos je Strokovni svet pri izboru posebno pozornost namenil razvojnim praksam in strategijam, ki so dober odgovor na krizne razmere. Ta rdeča nit seveda velja tudi za program konference.
Urnik konference je sestavljen po enakem načelu kot lani. Dogodek s strokovnim in svečanim delom traja le pol dneva, zato pa je vsebina zelo zgoščena in s tem prilagojena zahtevnemu urniku udeležencev. Posebnost konference in najbolj dragocen del je bila doslej vedno živahna diskusija med udeleženci samimi – pričakujemo jo tudi letos.
Konferenca bo 13. marca na Brdu pri Kranju. Zagotovite si mesto v dvorani in pohitite s prijavo.