Ljubljana je med osmimi mesti, ki se potegujejo za nagrado Najbolj zelena evropska prestolnica 2015 (European Green Capital Award). Nagrado podeljuje Evropska komisija od leta 2010, prejmejo pa jo mesta, ki »konsistentno dosegajo visoke okoljske standarde, so zavezana trajnim in ambicioznim ciljem na področju izboljševanja okolja in trajnostnega razvoja ter lahko delujejo kot zgledi, ki navdihujejo ostala mesta in promovirajo najboljše prakse«.
Nagrade so doslej prejeli Stockholm (2010), Hamburg (2011), Vitoria-Gasteiz (2012), Nantes (2013) in Köbenhavn (2014). Mimogrede, Vitoria-Gasteiz je prestolnica province Alava v španski Baskiji, Hamburg ima status svobodnega hanzeatskega mesta in je s tem prestolnica mestne dežele, Nantes pa je glavno mesto regije Loire (še vedno pa ima Evropska komisija nekoliko nenavadno štetje let).
Nagrado bo Evropska komisija podelila na slovesnosti, ki bo junija v Nantesu – zmagovalcu za leto 2013. Nantes se je po krizi klasične industrije na začetku 90. let uspešno preoblikoval v sodobno postindustrijsko mesto. Komisijo je francosko mesto prepričalo zlasti s trajnostno naravnano prometno politiko. Že v osemdesetih letih so ponovno zgradili sistem tramvajskih prog. Te učinkovito kombinirajo z linijo hitrih in zelo pogostih avtobusov na plinski pogon. Po številu uporabnikov mestnega prometa je Nantes takoj za Parizom in Lyonom, četudi je širše mestno območje po številu prebivalcev šele na osmem mestu v Franciji. Ob tem mesto ne zanemarja ostalih okoljskih vidikov – kot sta denimo skrb za čist zrak in zelene površine.
Tekmeci slovenske prestolnice v tekmovanju za evropsko okoljsko nagrado so Bristol (Velika Britanija), Bruselj (Belgija), Bydgoszcz (Poljska), Dublin (Irska), Glasgow (Velika Britanija), Kaunas (Litva) in Kutahya (Turčija).
Več: http://ec.europa.eu/environment/europeangreencapital/index_en.html