Kvadratni meter stanovanja najvišjega razreda v Monaku stane 46.200 evrov. Lestvico krajev z najdražjimi luksuznimi nepremičninami prinaša najnovejša študija Knight Frank Report, ki jo skupaj izdajata britanska svetovalna družba Knight Frank in banka Citi Private.
Na splošno je največ krajev z dragimi nepremičninami v Evropi. Na starem kontinentu je prvih sedem krajev s seznama. Monaku sledi London na drugem mestu, kjer kvadratni meter luksuzne nepremičnine dobite za 39.500 evrov. Evropskim sedmim dragim krajem sledijo azijska mesta Tokio, HongKong in Singapur. New York je “šele” na sedemnajstem mestu. V vzhodni Evropi sta najdražja Praga (43. mesto) in Dubrovnik (44. mesto). Kvadratni meter vrhunske nepremičnine v češki prestolnici stane 5.600 evrov, v Dubrovniku pa 3.800.
Kje cene rastejo?
Po podatkih Knight Frank Reporta se je lani najbolj splačalo imeti luksuzno nepremičnino v Šanghaju, kjer se je cena kvadratnega metra povzpela za 21 odstotkov. Le malo manj se je povzpela v indijskem Mumbaiu – za 20 odstotkov. Največje izgube so v dragi Evropi. Najbolj so cene padle v Dublinu (-25%) in Frankfurtu (-21%).
In kam se bogati selijo?
Ta del poročila je še posebej zanimiv. Kateri kraji so najbolj privlačni za bogate? Če gre za počitniško hišo ali stanovanje, je za Američane in zlastoi za Ruse najprivlačnejša Francija. Od premožnih Rusov z “dačo” v tujini jih kar 42 odstotkov izbere Francijo. Njihovi južnoameriški in vzhodnoazijski vrstniki imajo najraje ZDA. Ostali, vključno z Evropejci, imajo najraje Veliko Britanijo.
Slika je precej drugačna, ko gre za selitve. Če se premožni Američani ali Evropejci preselijo, je njihov novi dom najpogosteje v Švici. Američani imajo radi tudi Kanado. Med Azijci pa je daleč najbolj priljubljen Singapur.
Vsi enaki
Slovenija ni v raziskavi niti omenjena. Slovenski kraji zaenkrat niso uvrščeni med destinacijami, ki bi bile kakorkoli zanimive za bogate kupce nepremičnin. A nič zato – prisotnost bogatih bi tako ali tako žalila tisto, čemur bi nekateri rekli naš egalitarni čut, drugi pa preprosto zavist. O tem veliko pove pogled na cene nepremičnin pri nas. Po podatkih portala slonep za prvo četrtletje 2011, so se najvišje oglaševane cene kvadratnega metra za stanovanje v Ljubljani gibale okrog 4.000 evrov, kar ni dosti nad povprečnimi vrednostmi (2.500 do 3.000 evrov). Drug zanimiv pogled: cene luksuznih hiš. Ni važno, ali hiša stoji v mondenem letovišču kot je Portorož, ali v samoti dolenjskih gričev. Tako rekoč kjerkoli boste za kvadratni meter plačali okrog 3.000 evrov.
Kaj dobite v Sloveniji za 46.200 evrov?
Za ceno kvadratnega metra nepremičnine v Monaku dobite v Sloveniji:
- tri do štiri starejše hiše v Pomurju
ali
- meščansko vilo (potrebno obnove) z vrtom v Lendavi
ali
- kmetijo v Halozah z več kot 30.000 kvadratnimi metri zemljišča
ali
- manjšo hišo ob Kočevskem jezeru
ali
- starejšo hišo v Logu pod Magartom