Že desetletja so lestvice »naj« podjetij uspešnica poslovnih časnikov in revij. V zadnjem času v ospredje prihajajo novi seznami, seznami »naj« mest. V Sloveniji ima pionirsko vlogo na tem področju prevzel prav projekt Zlati kamen: indeks ISSO je prva sistematična razvrstitev občin, ki upošteva vsa ključna področja in kjer občinam sledimo kontinuirano – zdaj že peto leto zapovrstjo.
Zlati kamen je morda petelin, ki v Sloveniji zapoje prezgodaj. Kot pišejo na portalu World Mayor so v svetovnih medijih lestvice mest dosegle že raven odmevnosti, ki je bila pred leti rezervirana za preglede največjih korporacij. Lestvic najboljših krajev na svetu je prava množica, pri sestavljanju pa so uporabljeni zelo različni pristopi. Za boljšo orientacijo smo pripravili izbor petih analiz, ki so po naši oceni najtemeljitejše in najzanimivejše.
PriceWaterhouseCoopers
Zmagovalec 2014: LONDON
30 mest, 59 kazalnikov z desetih področij, podatki so javno dostopni
Analizo mesta priložnosti pripravlja eno od vodilnih svetovnih svetovalnih podjetij PriceWaterhouse Coopers od leta 2007. Namen: »odkriti kateri pristopi in prakse delujejo najbolje za ljudi in gospodarstva v hitro urbanizirajočem se svetu«. Posebnost analize je njena ekskluzivnost: PWC pretresa le 30 izbranih svetovnih metropol od New Yorka do Nairobija – med njimi je le šest evropskih mest (London, Pariz, Madrid, Milano in Moskva).
Povsem v skladu z ugledom podjetja, ki zaposluje 15.000 svetovalcev po celem svetu, je pristop družbe PWC zelo razdelan. Analiza izhaja povsem iz merljivih kazalnikov, a zna zaznati pomen kaosa, »neurejene heterogenosti« kot pomembnega dejavnika za dinamičen razvoj mesta. Analiza črpa pri vrsti drugih raziskav in preprosto integrira nekatere druge indekse. Kazalniki, vključeni v indeks, zajemajo tako raznolika področja, kot so cena javnega prevoza, indeks onesnaženosti, zaščito intelektualne lastnine, število restavracij z različnimi nacionalnimi kuhinjami (!) ali produktivnost.
2. NAJINOVATIVNEJŠA MESTA SVETA
2ThinkNow – Global Innovation Agency, Avstralija
Zmagovalec 2014: SILICIJEVA DOLINA Z MESTI SAN FRANCISCO IN SAN JOSE
445 mest po celem svetu, 162 kazalnikov
Namen avstralske raziskave: odkriti mestna okolja, ki omogočajo in spodbujajo proces nastajanja novih idej ter njihov prenos v na trgu uspešne inovacije. Raziskava je bila letos objavljena osmič. Avstralski raziskovalci pregledajo podatke za 1540 mest na vseh celinah in izberejo kraje, ki jih pretresejo podrobneje: letos je v izbor prišlo 445 mest, med njimi tudi Ljubljana (na 199. mestu). Po besedah avtorjev je to največja in najbolj razdelana klasifikacija mest.
162 kazalnikov je razvrščenih na tri področja. To so tržne mreže, človeška infrastruktura in kulturni kapital. Lestvica mest je objavljena javno, analizo z vsemi podatki in kazalniki pa je potrebno kupiti.
Mercer
Zmagovalec 2014: DUNAJ
219 mest, 39 kazalnikov z desetih področij
Mercer velja za vodilno svetovno podjetje za kadrovsko svetovanje. Temu primeren je tudi osnovni namen raziskave: odkriti tista okolja, ki ponujajo največjo kakovost življenja. Mercerjeva raziskava želi predvsem pomagati svetovnim korporacijam pri izbiri lokacij in pri odločitvah o plačah managerjev po različnih krajih: te naj bi omogočale primerljivo kakovost življenja. Prav zato Mercerjevo raziskavo naročajo tudi mesta, ki želijo pritegniti tuje naložbe.
Lestvica zajema podatke iz Mercerjeve baze podatkov o kakovosti življenja po mestih, ki vsebuje pregled 39 kazalnikov za 460 mest po svetu. Večina Mercerjevih podatkov ni javno dostopnih.
4. NAJBOLJŠA MESTA ZA ŽIVLJENJE
Economist Intelligence Unit
Zmagovalec 2014: MELBORUNE
140 mest, 30 kazalnikov s petih področij
Analitiki pri britanski poslovni reviji The Economist pripravljajo svojo verzijo lestvice mest, kjer se živi najbolje. Mesta so razvrščena glede na sestavljeni indeks, ki zajema 30 kazalnikov s petih področij. To so varnost, zdravstvo, možnosti za izobraževanje, infrastruktura in kakovost okolja. Kritiki pristopu očitajo zlasti veliko anglocentričnost: z nekaj izjemami so na vrhu seznama mesta v Avstraliji, Kanadi, ZDA in Veliki Britaniji. Seznam je javno dostopen in ga pogosto prevzemajo v drugih medijih (kot na primer v reviji Forbes).
Revija Good
Zmagovalec 2014: HONG KONG
50 mest, kvalitativni pristop
Good je nova ameriška revija, ki se precej razlikuje od povprečnih ameriških medijev: pripravlja jo namreč skupina »socialnih pojdetnikov, ki tesno sodelujejo z nevladnimi organizacijami, podjetji in fundacijami«, glavni namen pa je iskanje in širjenje kreativnih rešitev, ki pomagajo »dobro živeti in delati dobro«.
Za razliko od ostalih seznam ni pripravljen s pomočjo merljivih podatkov in indeksov, ampak gre za kvalitativno oceno. Navdihujoča mesta naj bi bila tista, ki ponujajo veliko priložnosti. Pri ocenjevanju so avtorji seznama upoštevali kriterije kot na primer v kolikšni meri je neko mesto razvojno vozlišče, koliko so meščani družbeno aktivni, kulturno raznolikost mesta, odprtost in povezovanje in podobno. Mimogrede, na seznamu Ljubljane ni, visoko uvrščena pa sta Budimpešta (8. mesto) in Beograd (13. mesto). Seznam je javno dostopen.
IN OSTALE LESTVICE
Seznam seznamov smo omejili na pristope, ki so najbolj temeljiti, strokovni, zanimivi in zares globalni. Cela množica lestvic pa meri na posamezne, včasih tudi zelo ozke aspekte. Tako lahko na spletu najdete sezname najboljših svetovnih mest za študente, za družine ali za upokojence. Vas zanima, katera ameriška mesta so najprijaznejša za liberalce ali konzervativce? Ali pa katera so najboljša mesta za ljubitelje piva? Nič lažjega – vse to prinaša portal liveability.com.
No, od resnih analiz smo v našem pregledu izpustili predvsem OECDjev indeks dobrega življenja. Nova verzija prinaša tudi lokalni zorni kot (in ne le državnega), toda ta se osredotoča na regije in kvečjemu širša mestna območja. Po podatkih OECD je na prvem mestu avstralska prestolnica Canberra. Pregled zajema tudi obe slovenski kohezijski regiji. Izpustili smo tudi seznam dobrih mest revije Monocle, ker ne prinaša nič bistveno drugačnega od dveh analiz najboljših mest za življenje, ki jih navajamo in sta znatno bolj poglobljeni. In – ne nazadnje – izpustili smo vse preglede, ki govorijo o najlepših mestih ali mestih, ki so najbolj privlačna za obiskovalce. Saj veste, vsake oči imajo svojega malarja…