Lahko bi rekli, da je Matej Arčon, župan Nove Gorice, v občino vpeljal švedski model demokracije, saj je v občinskem svetu uspel preseči strankarske interese. Vse pomembnejše občinske akte svetniki sprejmejo soglasno. To sicer zahteva nekaj več usklajevanja, so pa zato nato cilji doseženi hitreje in brez nepotrebnih zapletov.
Kaj je po vašem mnenju ključ uspeha vaše občine?
Poleg izredne usklajenosti občinskega sveta je to zagotovo naša odprtost. Še posebej sodelovanje s sosednjo Gorico nam prinaša številne priložnosti. Mesti pišeta zgodbo, ki temelji na iskanju sprave, prijaznega sobivanja, iskanja prednosti in boljših rezultatov na osnovi sodelovanja. Za simbol našega povezovanja velja Trg Evrope, ki leži pol v Gorici (Italiji) in pol v Sloveniji (Novi Gorici). To je močna simbolna, pa tudi turistična in promocijska točka.
Na čem gradite svoj razvoj?
Pri razvoju se osredotočamo na dva zelo močna elementa, na turizem in znanje. Sistematično razvijamo univerzitetno okolje, močno smo vpeti v čezmejne povezave, spodbujamo nastanek, delovanje in razvoj tehnoloških parkov in podjetij z idejami. Podpiramo sodelovanje univerze in gospodarstva. Dejavni smo v projektu IN PRIME, ki želi Primorsko postaviti na zemljevid najbolj inovativnih in konkurenčnih regionalnih ekonomij. Poleg tega vzpostavljamo odprt kulturni prostor, ki gradi na naprednosti in razvoju. Ob tem ne zanemarjamo skrbi za ranljive skupine. Med drugim smo dobitniki priznanja invalidom prijazna občina.
Demografski kazalniki občine so dobri, izstopa le velika rast brezposelnosti. Kako se borite proti temu?
Podpiramo projekte, ki odpirajo nova delovna mesta, eden takih je projekt Podjetno v svet podjetništva. Z nepovratnimi sredstvi iz občinskega proračuna spodbujamo podjetja k odpiranju novih delovnih mest. Podpiramo pa tudi razvoj socialnega podjetništva. Na ta način smo že organizirali pomoč na domu, v pripravi pa je vključevanje ponudbe domače hrane in zelišč v turizem na Trnovsko Banjški planoti.
Na katere dosežke ste kot župan najbolj ponosni?
Zagotovo na sprejem strateškega dokumenta, Občinskega prostorskega načrta, saj nam je to omogočilo sprostiti krč, ki nas je pestil več let in je povzročal nepotrebne zaplete pri razvoju v občini. Ponosen sem tudi, da več kot polovico letošnjega proračuna namenjamo za investicije in da bomo v naslednjih treh letih za investicije namenili preko 100 milijonov evrov, saj pospešeno črpamo evropska sredstva. Največ delamo na organizacijski, okoljski in energetski učinkovitosti, na vseh treh področjih že imamo rezultate.