Nov mandat za občinsko politiko = nova metodologija ISSO
Nova metodologija ISSO (Informacijski sistem slovenskih občin) za spremljanje razvojnega položaja občin vključuje manjše število kazalnikov. Teh je po novem 54 (v prejšnji metodologiji je bilo kazalnikov). S tem smo še izboljšali preglednost, predvsem pa odpravili nekaj kazalnikov, ki so se v praksi pokazali kot redundantni.
Nova metodologija ob tem vključuje osem novih kazalnikov ter štiri nove dodatne indekse. Nove kazalnike smo vključili predvsem na področjih okolja in socialne kohezije. Na področju okolja je po novem kar 10 kazalnikov. S tem smo bistveno izboljšali vpogled na to področje, ki je izjemnega pomena za prihodnost. Precejšnjo prenovo je dočakalo tudi drugo zelo pomembno, a obenem težko merljivo področje socialne kohezije.
Na področju življenjskega standarda je po novem 12 kazalnikov, ti pa so razdeljeni na štiri podpodročja: blaginjo, zdravje, stanovanjski standard in aktivnosti za izboljšanje kakovosti življenja v kraju – za vsako od teh podpodročij smo izračunali sintetični indeks.
Ob tem nova metodologija prinaša še vrsto drugih, manjših izboljšav, še posebej »pod pokrovom«, torej pri statističnih preračunavanjih.
Glavni aspekti metodologije ISSO ostajajo nespremenjeni. Metodologija še naprej vključuje 8 vsebinskih področij: demografijo, proračunsko učinkovitost, gospodarstvo, trg dela, izobrazbo, življenjski standard, socialno kohezijo in okolje. Nova metodologija ohranja tudi kombinacijo treh tipov kazalnikov, torej kazalnikov stanja, ki prikazujejo doseženo raven razvitosti, dinamičnih kazalnikov, ki merijo hitrost sprememb in kazalnikov aktivnosti. Pred letom 2019 smo metodologijo izboljševali vsako leto. Po tedanjih lokalnih volitvah smo princip spremenili in metodologijo vezali na mandatno obdobje: s tem smo zagotovili polno primerljivost kazalnikov in indeksov znotraj enega mandata. To obenem pomeni, da bo sedanja metodologija ostala v veljavi do lokalnih volitev leta 2026.