Kako uspešne so posamezne občine pri privabljanju investicij? Pregledali smo statistične podatke za leto 2011 o naložbah družb, podjetij in organizacij v nove zmogljivosti in posodobitev, rekonstrukcijo ali vzdrževanje obstoječih.
Vseh investicij skupaj je bilo v letu 2011 za 4 milijarde evrov. Na splošno se obseg investicij zmanjšuje – od leta 2007 se je skrčil za 32 odstotkov.
NAJVEČ INVESTICIJ: Ljubljana, 1,2 milijarde evrov.
Povedano drugače: prestolnica je pritegnila tretjino vseh naložb v letu 2011. Na drugem mestu je Maribor, kjer pa je bilo naložb kar šestkrat manj kot v Ljubljani. Deset mestnih občin brez prestolnice je skupaj zbralo 968 milijonov – le tri četrtine denarja, investiranega v prestolnici.
Lestvica: 30 občin z največ naložbami.
NAJBOLJ USPEŠNA »NEMESTNA« OBČINA: Krško, 132 milijonov evrov.
Visoki prilivi investicij so bili še v Cerklje na Gorenjskem in Šoštanj. Skupni imenovalec teh občin: veliki infrastrukturni objekti.
MAJHNA OBČINA Z NAJVEČ INVESTICIJAMI: Prebold, 17,4 milijona evrov.
Med majhnimi občinami so bili v letu 2011 atraktivni za investitorje še Nazarje, Črna na Koroškem, Štore in Trzin. Ni presenečenje, da je Prebold tudi med tistimi občinami, kjer število novih delovnih mest najbolj narašča. Med mikroobčinami – torej tistimi z manj kot 2.000 prebivalci – izstopajo Odranci.
NAJVEČ INVESTICIJ NA PREBIVALCA: Cerklje na Gorenjskem, 14.120 evrov.
Prav pri vrhu je še Šoštanj (pač TEŠ). Zelo uspešni v relativnem smislu so še Nazarje, Krško in Zreče. Slovensko povprečje v letu 2011 je bilo sicer 1.953 evrov. Boljši rezultat od tega povprečja je sicer imelo le 29 občin. Zato ne preseneča, da je srednja vrednost precej nižja, le 644 evrov na prebivalca.
IN EVROPA?
V okviru EU je bila Slovenija v letu 2011 na ravni povprečja. Vrednost investicij v 27 članicah je v povprečju znašala 18,9 odstotka bruto domačega proizvoda, v Sloveniji pa 18,5 odstotka. Na prvem mestu je bila Češka s 23,9 odstotka BDP.