Občina z najmanjšim deležem storilcev kaznivih dejanj v zadnjih petih letih: Rečica ob Savinji. Med velikimi občinami je na prvem mestu Škofja Loka, med mestnimi pa nekoliko presenetljivo Nova Gorica. Še ena zanimivost: zelo malo storilcev kaznivih dejanj prihaja iz občin, ki mejijo na prestolnico.
Podatki o kriminalu kot izraziti obliki asocialnega vedenja dajejo zgovorno sliko socialne kohezije v nekem okolju. Lestvico najobčin smo oblikovali s pomočjo podatkov o deležu obsojenih storilcev kaznivih dejanj v celotni populaciji. Da bi bila slika statistično bolj zanesljiva, smo uporabili podatke za pet let. Podatek ne govori o kraju, kjer se je kriminalno dejanje zgodilo in torej o stopnji varnosti, pač pa so storilci kaznivih dejanj analizirani glede na občino stalnega bivališča.
Nobeno posebno presenečenje ni, da na vrhu prevladujejo majhne občine: v manjših skupnostih je socialna kohezija večja. Da pravilo ne velja vselej, dokazuje zadnje mesto na seznamu: tja je uvrščena najmanjša slovenska občina Hodoš – v zadnjih letih je bil zaradi kaznivih dejanj obsojen dober odstotek prebivalstva – ali petdesetkrat več kot v Rečici ob Savinji.
Rečica spada med mikroobčine z manj kot 2000 prebivalci. Med majhnimi občinami (2.000 – 5.000 prebivalcev) ima najboljši rezultat Log Dragomer, med srednje velikimi (5.000 – 10.000 prebivalcev) Dobrova – Polhov Gradec, med večjimi (10.000 do 20.000 prebivalcev) Brezovica in med velikimi (nad 20.000 prebivalcev) Škofja Loka. Škofja Loka je na celotem seznamu uvrščena na 82. mesto, medtem ko je najboljša mestna občina na skupnem 117. mestu.