Finalistka izbora za Zlati kamen 2023 v vzhodni Sloveniji
ŠTEVILO PREBIVALCEV: 11.723 | RANG: 46 | |
PRORAČUN: 11.226.920 € | NA PREBIVALCA: 955€ | RANG: 176 |
INDEKS ISSO 2023: 45,82 | RANG: 67 |
V čem izstopa občina Hoče Slivnica? V sistematičnosti razvoja in nadpovprečni skrbi za kritične vire, zlasti vodo. Obseg projektov in aktivnosti občine je bil v času zadnjega mandata za slovenske razmere nadpovprečen. Pristop je celovit, pokriva različna področja, zasledimo pa lahko tudi sistematično skrb za to, da razvoj poteka po vseh naseljih in ne le v občinskem središču. Kakovost dela v občini preverjajo s pomočjo certificiranja ISO 9001. Drug aspekt kakovosti razvoja lahko odkrijemo v novem gasilskem domu, ki je dobil mednarodno nagrado: stavba je načrtovana tako, da omogoča čim hitrejše intervencijske čase, obenem pa čim manjšo porabo energije. Posebnost dela so številni forumi, ki so namenjeni zlasti povezovanju deležnikov in pospeševanju razvoja na gospodarskem področju. Nadpovprečno raven aktivnosti lahko zasledimo pri skrbi za ranljive skupine in vodo – v občini se očitno zavedajo pomena tega ključnega vira.
SPLOŠNO RAZVOJNO STANJE
Vrednost sestavljenega indeksa ISSO v zadnjem obdobju niha nekje med 70. in 80. mestom. Na štirih področjih ima občina zelo dobre vrednosti sestavljenih indeksov. Izstopajo predvsem kazalniki izobrazbe (tu se občina Hoče Slivnica uvršča v prvi decil), kraj ima močno gospodarstvo, precej dobro raven proračunske učinkovitosti in nadpovprečno ugodno stanje na trgu dela. Na demografskem področju je stanje na splošno blizu povprečja; to velja tudi za življenjski standard. Šibki točki občine sta glede na vrednosti merljivih kazalnikov socialna kohezija in okolje.
IZSTOPAJOČI INDIKATORJI
- Indeks bega možganov: 59%, 24. mesto
- Natura 2000: 58 odstotkov površine, 58. mesto
- Indeks dnevnih migracij: 64%, 201. mesto
IZSTOPAJOČE PRAKSE OBČINE
CELOVIT RAZVOJNI PRISTOP
Občina sodi med investicijsko bolj aktivne (50. mesto po investicijah na prebivalca), pri tem pa razvojna prizadevanja dajejo vtis celovitosti. Projekti merijo na vsa glavna področja (»mehki« del razvoja ni zanemarjen) in potekajo po celotni občini, ne le v občinskem središču.
Kakovost pristopa lahko zaznamo tudi v izvirnih (vsaj za naše razmere) prijemih: v sistematičnem organiziranju rednih forumov (podjetniški forum, forum za razvoj turizma in kmetijstva, gospodarski forum, »forum vseh forumov« – županovo povezovalno srečanje). Kakovost upravljanja v občini spremljajo s pomočjo sistema ISO 9001. Kot ilustracijo lahko omenimo še podpis zaveze Konvencija županov za podnebne spremembe. Zdi se, da skrbijo tudi za podrobnosti: tako je novi gasilski dom prejel mednarodno nagrado za arhitekturo (Utrip, Julij 2022): objekt je zasnovan tako, da so lahko intervencijski časi minimalni, obenem pa je nizkoenergijski. V NRP je namenjenih 100.000 evrov za razvoj pametnih naselij v naslednjih dveh letih.
SKRB ZA VODO
Zdi se, da sodi Hoče Slivnica med maloštevilne kraje, kjer se bolj zavedajo pomena vode kot vira, ki je ključen za preživetje. Že če pogledamo poročilo o delu v minulem mandatu, lahko opazimo precej nadpovprečno število projektov, povezanih z obnovo in širitvijo vodovodnega omrežja. Občina ceno vode za občane tudi subvencionira. Kar pa Hoče Slivnico na področju vode res dviga iz povprečja, je skrb za osveščanje o pomenu vira. Projekt Voda s Pohorja združuje gradnjo manjšega vodohrama z aktivnostmi za osveščanje, med partnerje pa so v projekt vključeni tudi upokojenci in osnovna šola. Občina za ravnanje z vodo nameni največji del razvojnih sredstev, torej več kot za ceste (NRP: 10,5 milijona evrov).
SKRB ZA RAZLIČNE SKUPINE
Projekt Voda s Pohorja je za delovanje občine precej značilen: zdi se, da je skrb za različne skupine precej izrazita. V občini so v zadnjem obdobju vzpostavili večgeneracijski center, sistematična prizadevanja za sodelovanje med generacijami pa lahko zaznamo na več področjih. V občini je tudi kar 10 Unicefovih varnih točk za otroke. Občina Hoče Slivnica posebej izstopa v skrbi za demenco: v kraju so demenci prijazne točke, za povezovanje, ozaveščanje in informiranje svojcev oseb z demenco organizirajo sistematično druženje (Alzheimer Cafe), skupine s strokovnimi predavanji ter možnost za posvetovanje po telefonu. Občina je bila leta 2022 vključena v mednarodni projekt Embracin, ki meri na izboljšanje integracije imigrantov v Evropi z aktivni participacijo lokalnih prebivalcev. V dveh letih bodo za ta namen porabili 180.000 evrov. Leta 2017 je občina Hoče Slivnica kot prva prejela priznanje za družbeno odgovornost (Horus).