Finalistke za nagrado Zlati kamen 2022: od Koroške do Posavja
Občina Laško je v zadnjem obdobju močno izboljšala vrednost sestavljenega indeksa ISSO in je na lestvici pridobila kar 42 mest. Ta razvoj je dokaj uravnotežen: občina je napredovala na večini od osmih v indeks vključenih območij, najbolj pa na področju okolja, socialne kohezije in gospodarstva.
Težko bi sicer govorili o spektakularnem razvoju, o »preboju«. Za Laško je bolj značilno vztrajno napredovanje in očitna skrb za uravnoteženost ter celovitost. Tak vtis dobimo tudi ob pregledu najpomembnejših projektov in investicij: ni medijsko privlačnih korakov ali posebnih inovacij, zato pa je nabor aktivnosti obsežen in širok. Na eni strani so v zadnjem času zaključili nekaj pomembnih infrastrukturnih projektov, na drugi niso zanemarjali mehkejših aspektov razvoja, skrbi za okolje in socialno kohezijo. Laško je prostovoljstvu prijazna občina, skrbijo za ranljive skupine in imajo aktiven mladinski center. Pomemben korak v zadnjem obdobju je tudi lokalna blagovna znamka. Vtis o uravnoteženosti dobimo že ob branju občinskega glasila, v katerem imajo prostor vse politične stranke in krajevne skupnosti ter različna mnenja – tudi takšna, ki nasprotujejo občinski politiki ali posameznim korakom – žal ta praksa pri nas še zdaleč ni samoumevna.
ELEMENTI PREBOJA
INDEKS PREBOJA
Rast indeksa ISSO: 3,62
Uvrstitev: 14. mesto
Sprememba uvrstitve: 42 mest
Rang glede na spremembo uvrstitve: 11. mesto
ISSO 2022
IZSTOPAJOČA PODROČJA
Posebej izrazito spremembo indeksa zaznamo na področjih gospodarstva, socialne kohezije in okolja.
URAVNOTEŽENOST RAZVOJA
Razvoj v občini je še uravnotežen. Občina je v času zadnjega mandata izboljšala rezultat na šestih področjih, na dveh pa se je vrednost indeksa zmanjšala. To sta trg dela in izobrazba.
TRAJNOSTNI PREBOJ
SESTAVLJENI INDEKS ISSO 2022 ZA OKOLJE: 44,63 | UVRSTITEV: 58. mesto |
IZSTOPAJOČA PODROČJA:
- »Zeleni« proračun (9. mesto)
- Trajnostna proizvodnja energije (19. mesto)
V Laškem so v petih letih za varovanje narave, biotske raznovrstnosti in za spodbujanje trajnostnega odnosa (proizvodnja, varčevanje) do energije porabili 1,5 milijona evrov ali 111 evrov na prebivalca – to sodi med najvišje zneske pri nas. Ta sredstva so bila sicer porabljena v veliki meri za energetske sanacije javnih objektov. Proizvodnja energije iz trajnostnih virov je bila leta 2019 359 kWh na prebivalca (povprečje za slovenske občine je bilo 148kWh).
DEMOKRATIČNI PREBOJ
Indeks vključevanja in transparentnosti: 27 točk | 54 odstotkov |
- V Laškem imajo participativni proračun, ki pa je bolj kot ne simbolične narave (10.000 evrov na KS ob tem, da celotna vrednost investicij v letu 2021 v občini presega 11 milijonov.
- Posebnost je delovanje mladinskega centra, ki skrbi tudi za obveščanje krajanov (internetna tv/novičarski portal).
- Preglednost dela občinskega sveta je zgledna (tudi z video posnetki sej).
- Glasilo skuša biti uravnoteženo in pluralno (na sistematičen način).
IZSTOPAJOČE PRAKSE OBČINE
Bogat nabor aktivnosti.
V Laškem so v zadnjem obdobju izpeljali (ali sprožili) nekaj zahtevnih infrastrukturnih projektov na različnih področjih (vodovodno in kanalizacijsko omrežje, cestna infrastruktura, vključno z mostovi, obnova železniških postaj, poplavna varnost, širitev vrtca, zdravstveni dom, športna infrastruktura…). Župan je kot najpomembnejši dosežek sredi mandata ocenil novi most čez Savinjo, ki »bo omogočal sorazmerni in dober razvoj občine na levem bregu Savinje«. Ob tem se potekale energetske prenove glavnih javnih objektov v kraju (športna dvorana Tri lijije, Kulturni dom).
Razvoj turizma.
- Leta 2019 je Laško pridobilo zlati znak Green Destination: različne okoljske certifikate so dobili tudi posamezni ponudniki.
- V tem obdobju so v Laškem oblikovali lokalno blagovno znamko za domačo hrano in rokodelske izdelke (Okusimo Laško). Certifikate so začeli podeljevati leta 2019, znamki pa je namenjena redna rubrika v občinskem glasilu.
- Za obiskovalce so izdelali mobilno aplikacijo. V Rimskih Toplicah je nov TIC.
- V pripravi je temeljita prenova mestnega središča: to bo očitno glavni razvojni projekt v prihajajočih letih.
Družbeni razvoj.
Laško je invalidom prijazna občina – za s tem povezane ukrepe je v proračunu za naslednje obdobje 134.000 evrov (NRP). Že nekaj let redno prejema priznanje za Prostovoljstvu prijazno občino (Slovenska filantropija).