Finalistke za nagrado Zlati kamen 2022: Osrednja in Jugovzhodna Slovenija z Notranjsko
Zdi se, da razen mraza pri občini Loški potok prav nič ne izstopa. Občina je majhna, odmaknjena in tiha. A merljivi kazalniki pokažejo, da je Loški Potok v zadnjih letih med občinami, ki so v zadnjih letih naredile največji preboj: glede na sestavljeni indeks razvojnega položaja ISSO je na seznamu občina pridobila kar 68 mest in se z repa prebila v solidno sredino. Pri tem zaman iščemo »veliki preboj« na enem področju, nek čarobni prijem, ki bi potisnil navzgor vrednosti povezanih kazalnikov. Ne, gre za vsoto majhnih sprememb na številnih področjih. To pomeni, da govorimo o resničnem izboljšanju in ne močnem nihaju pri posameznem volatilnem kazalniku (pogosto je »veliki preboj« pri zelo majhnih krajih prav to). Prav po tihem in skromno delajo v občini tudi majhne, a vztrajne korake na poti k energetski samooskrbi – gradili bodo vetrno elektrarno, občinski električni avto pa polnijo s sončno energijo. Tudi »srebrna vas« – inovativna dobra praksa oskrbe starih na domu – naj bi bila (če prav razumemo) energetsko samooskrbna. Zamisel o srebrni vasi je nastala kot pobuda vaščanov, njen temelj pa sta socialna kohezija in zdrava pamet: brez velikega pompa in z minimalnimi posegi povezujejo storitve, ki v veliki meri že obstajajo. Koncept je zbudil veliko pozornost nacionalnih medijev, združuje pa prav glavne kakovosti občine Loški Potok: skromnost, povezanost, občutljivost za soljudi in za okolje ter zdravo pamet.
ELEMENTI PREBOJA 2018-2022
INDEKS PREBOJA
Rast indeksa ISSO: 6,04
Uvrstitev: 2. mesto
Sprememba uvrstitve: 68 mest
Rang glede na spremembo uvrstitve: 1. mesto
ISSO 2022
IZSTOPAJOČA PODROČJA
Posebej izrazito spremembo indeksa zaznamo na področjih trga dela, izobrazbe, kakovosti življenja, socialne kohezije in okolja.
URAVNOTEŽENOST RAZVOJA
Razvoj v občini je zelo uravnotežen. Občina je v času zadnjega mandata izboljšala rezultat na sedmih področjih, le na enem pa se je vrednost indeksa zmanjšala. To je demografija.
1-2 TRAJNOSTNI PREBOJ
SESTAVLJENI INDEKS ISSO 2022 ZA OKOLJE: 53,12 | UVRSTITEV: 20. mesto |
IZSTOPAJOČA PODROČJA:
- Loški potok je na 18. mestu po deležu ekološkega kmetijstva: merilom Ministrstva za kmetijstvo ustreza 28 odstotkov obdelanih površin.
- 85 odstotkov površine je vključenih v zaščitno območje Natura 2000 (19. mesto).
- Ločevanje odpadkov (23. mesto)
- V občini so leta 2021 pridobili dovoljenje za gradnjo vetrne elektrarne z močjo 1MW: pred tem so pridobili ocene potencialnih škodljivih učinkov na okolje. Del pridobljene energije bo namenjen za javno razsvetljavo in črpalke v vodovodnem sistemu.
- Vrsta manjših prijemov kaže, da v občini resno skrbijo za ohranjanje v veliki meri nedotaknjenega okolja: za prevoz starejših niso kupili le električnega vozila, ampak imajo za to vozilo tudi polnilnico na sonce. Samooskrbna naj bi bila tudi ti. srebrna vas.
- Kljub naravnemu okolju brez industrije v občini občasno merijo kakovost zraka.
DEMOKRATIČNI PREBOJ
Indeks vključevanja in transparentnosti: 13 točk | 26 odstotkov |
Vrednost indeksa je šibka: na vseh področjih, zajetih v mini analizo, je položaj občine podpovprečen.
Rezultat moramo jemati z nekaj pridržka. Pri zelo majhnih (in povezanih) občinah pač ne najdemo toliko sistematičnih prijemov, s katerimi bi gradili mostove med prebivalstvom in občinsko politiko/upravo – ker to zaradi medsebojne povezanosti krajanov niti ni potrebno (dokaz je že pobuda za srebrno vas). A po drugi strani imamo kar nekaj zelo majhnih krajev, kjer imajo ob vsej povezanosti tudi zgledna sistemska orodja (npr. Solčava).
IZSTOPAJOČE PRAKSE OBČINE
Dinamika z majhnimi koraki.
O prizadevnosti majhne in nikakor ne bogate občine veliko pove podatek, da je Loški Potok med 10 občinami (9. mesto) z najvišjo vrednostjo investicij na prebivalca v zadnjih petih letih. Pri tem ne gre za to, da bi vrednost potisnil navzgor nek velik infrastrukturni projekt, ampak gre za vsoto aktivnosti na različnih področjih. Ritem naložb naj bi se nadaljeval tudi v prihodnjih letih (NRP): 1,8 milijona bodo vložili v zbiranje in čiščenje odpadnih vod, 1,1 milijona v vodovod, skoraj 10 odstotkov razvojnih sredstev pa bo šlo za zaščito pred naravnimi in drugimi nesrečami. Med večjimi investicijami v zadnjem obdobju je večnamenski objekt Hrib, kjer bo medgeneracijski center, varovana stanovanja za starejše in pet stanovanj za mlade družine. Demografska gibanja so šibka točka občine, česar se občinska politika dobro zaveda. Zato vlagajo v stanovanja in skušajo zagotoviti boljše razmere na trgu dela (četudi v kraju brezposelnosti skoraj ne poznajo) zlasti z vlaganjem v poslovne cone. Ta vlaganja so že imela neposredne učinke (izboljšanje kazalnikov na trgu dela ter boljša vrednost indeksa bega možganov). Da bi dosegli trajnejši preobrat se bodo v občini prvič lotili pisanja razvojne strategije.
V občini so se lotili projekta ti. srebrne vasi Novi Kot: sistematičnem načinu pomoči na domu, ki bi zagotovil, da lahko starejši ostanejo doma (kljub odmaknjenosti kraja). Projekt je posebej zanimiv, ker pokaže, da je oskrbo starih na domu mogoče urediti že z minimalnimi sredstvi in prijemi – če je le v okolju dovolj visoka raven socialne kohezije. Pobudo so oblikovali vaščani sami, občina pa jo je podprla. Vas naj bi postala tudi energetsko samooskrbna (zaenkrat na ravni zamisli). Projekt je zbudil izjemno pozornost medijev.
Zeleni turizem.
Z vrsto korakov v občini kažejo, da je ohranjanje narave prednostna naloga. Pri prijemih so dostikrat inovativni. Primer za to je razvoj trajnostnega turizma: glavni del zelene turistične ponudbe naj bi bil naravoslovni dom. V občini so med prvimi v Sloveniji (prvi?) organizirali vodeno fotografiranje medvedov v naravi. Loški Potok je en od dveh krajev, kjer so v sodelovanju z lovci nazaj naselili rise, za sožitje s prebivalci pa so pripravili lokalne posvetovalne skupine.