Finalistka izbora za nagrado Zlati kamen 2023 v vzhodni Sloveniji
ŠTEVILO PREBIVALCEV: 1.387 | RANG: 196 | |
PRORAČUN: 2.850.009 € | NA PREBIVALCA: 2.064€ | RANG: 6 |
INDEKS ISSO 2023: 38,88 | RANG: 148 |
Le malo krajev pri nas daje vtis takšne povezanosti z okoljem, kot ga dobimo pri Veliki Polani. Občina nima trajnostne strategije in njeni predstavniki ne uporabljajo velikih besed, ki bi opisovali zeleno usmerjenost kraja. To usmerjenost v Veliki Polani preprosto živijo. Glavna razvojna os majhne občine je Mura. Z vrsto projektov in aktivnosti skrbno bdijo nad »evropsko Amazonko«, obenem pa skušajo svoje okolje pametno izkoristiti za vzdržnostni razvoj turizma. Glede na vlaganja v ohranjanje naravne dediščine na prebivalca je Velika Polana na 18. mestu. Ob tem ostala področja niso zanemarjena. Razvoj je celovit, o čemer pričajo proračun (6. največji proračun na prebivalca), pa tudi številna priznanja za urejenost kraja tudi na globalni ravni. Zadnje – Communities in Bloom – posebej izpostavlja prav okoljsko usmerjenost občine. V Veliki Polani bomo zaman iskali zametke kakšne nove Silicijeve doline. Kraj se razvija kot Mura, s počasnim, a vztrajnim tokom.
SPLOŠNO RAZVOJNO STANJE
Uvrstitev Velike Polane glede na vrednost sestavljenega indeksa ISSO (167. mesto) ni tako slaba za majhno podeželsko občino v tej regiji. Ne presenečata solidni uvrstitvi glede na kazalnike okolja in socialne kohezije, pač pa zelo visoka vrednost indeksa gospodarstva. Tega potiskajo navzgor dinamični kazalniki (rast prihodka, indeks hitrorastočih podjetij) in kazalnik aktivnosti (odhodki za spodbujanje podjetništva). Ocenjujemo, da je oboje povezano z delovanjem nove poslovne cone, ki je očitno dosegla svoj namen. Šibki točki: demografija in življenjski standard.
IZSTOPAJOČI INDIKATORJI
- Natura 2000: 100 odstotkov občine je v zaščitenem območju (1.mesto)
- Energetska samooskrba: 87,3 odstotna stopnja (7. mesto)
- Ekološko kmetijstvo: 0,5 odstotka kmetijskih površin (208. mesto)
Črna točka za občino: nerazvitost (odsotnost) ekološkega kmetijstva. To še posebej izstopa, ker je celotno območje občine zaščiteno.
IZSTOPAJOČE PRAKSE OBČINE
CELOVIT RAZVOJ
Razvoj občine Velika Polana je izrazito usmerjen v varovanje naravne dediščine. Pregled proračunov za zadnja leta pokaže, da v občini za zelene projekte namenjajo okrog 20 odstotkov vseh razvojnih sredstev, kar je le za malenkost manj, kot namenjajo za vzdrževanje cest. Tako zastavljen proračun pa ne pomeni, da so ostala področja zanemarjena. Dokaz za to so številne nagrade za urejenost kraja, ki jih je prejela Velika Polana. A še bolj prepriča pogled na dejavnosti v kraju. Eno od osnovnih razvojnih vodil v kraju je »razvoj na vseh področjih in skladen razvoj vseh krajev občine Velika Polana«. Tega vodila se držijo in naložbe nikakor niso omejene na osnovno infrastrukturo. Sredstva namenjajo za šolstvo, športne objekte, kulturne dogodke in infrastrukturo, medgeneracijski center, pomoč za novorojence, nagrade za uspešne študente in delovanje društev. V načrtu je tako celo vzpostavitev paliativnega centra. Med pomembnejšimi projekti v zadnjem obdobju je tudi poslovna cona z dejavnostmi, primernimi za zaščiteno območje Natura 2000. Pod črto: nabor projektov, njihova uravnoteženost in vsebina pri kraju z nekaj več kot 1.000 prebivalci preprosto jemljeta sapo.
V SREDIŠČU JE VODA
Večina projektov občine Velika Polana je povezanih z Muro: z varovanjem habitata na eni strani ter z možnostmi, ki jih neokrnjena narava ponuja za razvoj »pametnega«, trajnostno obarvanega turizma. V ta kontekst sodi tudi delovanje tematskega parka Dežela štorkelj. Ko omenjeno: ti projekti pomenijo znaten delež proračuna občine, kar je izjema.
Zavest o pomenu vode kot vira ni omejena le na zaščito biotopa: »V občini Velika Polana smo dolgoročno in celostno rešili vprašanje zanesljive oskrbe vseh prebivalcev s kakovostno pitno vodo.(…) Kljub raznim težnjam v okolju je Občina Velika Polana ohranila svoj vodni vir z zdravo pitno vodo. Glede na kakovost vode in zavezo, da jo varujemo, smo za Polansko vodo prejeli certifikat Voda iz pipe. V svojih prostorih in na dogodkih ter prireditvah, ki jih organiziramo, ponujamo pitno vodo iz pipe in k njenemu pitju spodbujamo tudi vas občanke in občane.«
Projekti:
- Obnovitev mokrotnih habitatov: Natura Mura – velika-polana.si
- Aktivnosti za razvoj turizma – »odgovorna zelena destinacija Evropska Amazonka«: Amazing Amazon of Europe – velika-polana.si
- Okoljsko osveščanje: LifelineMDD – velika-polana.si ŠTRK SOS – velika-polana.si
- Centri interpretacije zavarovanih območij – velika-polana.si
- Rečna šola Copekov mlin: učna središča na prostem v biosfernem območju Donava-Drava-Mura
PRIZNANJA
Velika Polana je prejela 5 priznanj Turistične zveze Slovenije za najbolj urejeno trško jedro ali izletniški kraj. Leta 2014 je prejela nagrado Entente Florale za najlepši kraj v Evropi. Leta 2022 je prejela globalno priznanje Communities in Bloom: 1. mesto v kategoriji povezovanje lokalnih skupnosti in drugo mesto za majhne vasi. Pri utemeljitvi so posebej poudarili trajnostno naravnan razvoj kraja:
»Življenje prebivalcev Velike Polane je prepleteno z naravo in gozdom, lezi pa v območju Natura 2000 in Biosfernem rezervatu Mura. Leta 1999 je prejela naziv Evropska vas štorkelj, občina pa je še naprej prepoznavna po prizadevanjih za okoljsko vzgojo. Ključna okoljska prizadevanja vključujejo skrb za lokalna mokrišča, uporabo toplotnih črpalk v javnih zgradbah, ohranjanje habitatov štorkelj in izobraževalne razstave ter bazene za filtriranje meteorne vode, ki so zdaj postali močvirja in naravni habitati mokrišč.«
Velika Polana je tudi nosilec certifikata za prostovoljstvu prijazno občino.