Mandat 2018-2022 se počasi zaključuje. Kakšne spremembe so se zgodile v tem času v vaši občini?
Sprememba, na katero sem kot županja ponosna, saj je predpogoj za uresničevanje vsega zastavljenega, je, da nam je skupaj z ekipo občinske uprave in mestnimi svetniki uspelo, da se pogovarjamo, da zastavljene cilje dosegamo s konsenzom, da četudi nimamo vedno enakih mnenj, pogledov, za dobrobit naših občanov stopimo skupaj, presežemo različnost in se poenotimo.
Kateri so tisti projekti, na katere ste najbolj ponosni?
Po desetletjih čakanja bodo občani končno priklopljeni na kanalizacijski sistem, znatno smo povečali sredstva za cestno infrastrukturo, vlaganja v šolsko in športno infrastrukturo.
Kaj so trenutno glavni projekti občine?
Do konca letošnjega leta moramo zaključiti z gradnjo kanalizacijskega sistema v dolžini 32,07 kilometra kanalizacijskega omrežja, v sklopu katerega se bo izvedlo 698 priključkov na javno kanalizacijsko omrežje. Nadaljujemo tudi z evropskim projektom gradnje kolesarskih poti, s katerim bomo v Mestni občini Ptuj pridobili nekaj preko 10 kilometrov novih kolesarskih povezav, gradimo pa tudi kolesarske povezave znotraj same občine. Intenzivno urejamo cestno infrastrukturo, ki je ponekod v katastrofalnem stanju, saj se leta ni vlagalo skorajda nič, svojemu namenu smo predali številne športne investicije, pa investicije v šolsko infrastrukturo – OŠ Mladika je končno dobila novo podobo, OŠ Olge Meglič streho, pred nami je še načrtovana selitev uprave Vrtca Ptuj. Med večjimi projekti je zagotovo revitalizacija Stare steklarske in Vrazovega trga s pripadajočimi ulicami. Zraven postavitve novega objekta, ki bo v prvi vrsti namenjen kulturnikom in mladim kreativcem, bodo bistveno lepšo podobo dobile okoliške ulice. Tudi s funkcionalnega vidika bo narejen pomemben premik. V starem delu mesta, Vrazovem trgu, Šalamunovi ulici, delu Aškerčeve in Jadranski ulici se bo namreč izvajala zamenjava komunalnih vodov. Pričeli smo z gradnjo novega poslovilnega objekta na Rogozniškem pokopališču, na kar so občani opozarjali že več let. Glede na to, da je pomanjkanje neprofitnih stanovanj v občini veliko, delamo vse v smeri, da zagotovimo primerne kapacitete. Pri bloku za avtobusno postajo je načrtovana gradnja preko 40 stanovanj, ki bodo prvenstveno namenjena mladim in mladim družinam. Zaživel je participativni proračun, za katerega smo v prvem letu namenili 125.000 evrov, letos 175.000 evrov.
Vaša vizija: kje vidite vaš kraj leta 2026?
Želela bi si, da bi lahko o Ptuju govorili kot o razvojno naravnanem mestu, polnem ljudi, ki tu radi prebivajo. Zato se trudimo, da bi v mesto pripeljali nove študijske programe, da bomo poskrbeli za neprofitna stanovanja, za mlade družine, za varovana stanovanja, da Ptuj končno postane bogatejši za arheološko razstavišče. Čaka nas še veliko dela, a verjamem v potencial tega mesta in ljudi, ki v njem delamo in delujemo. Želim si takšnih investicij, s katerimi bo občina uresničila ambicijo, da Ptuj postane inovativno, ustvarjalno, povezovalno in napredno mesto. Mesto, ki učinkovito odgovarja in zadovoljuje potrebe vsakega posameznika.
Ali v razvoj kraja aktivno vključujete občane in – če da – na kakšen način?
Zagotovo, saj smo »v službi« občank in občanov. Ne da se vse takoj, iz danes na jutri, saj pri veliko zadevah bijemo boj z birokratskimi mlini na veter, dolgotrajni postopki velikokrat otežijo in podaljšajo načrtovane projekte, a žal tako pač je. Ljudje velikokrat težko razumejo, da ni vse odvisno od nas in če bi lahko, bi marsikaj pohitrili. Najbolj aktivno so občanke in občani zagotovo vključeni v razvoj občine pri participativnem proračunu. Prednost pri slednjem vidimo v aktivaciji občank in občanov, saj na tak način pristopijo k skupnemu oblikovanju politike in povedo, kaj želijo. Izglasovani projekti so tako tisti, ki so jih sami predlagali, za katere menijo, da bodo dvignili kakovost bivanja v občini.