Dr. Peter Verlič je župan občine Grosuplje, ki je prepoznana kot razvojno prodorna občina, že tretje mandatno obdobje. Počasi se tako zaključuje že 12. leto uspešnega dela, razvoja, napredka občine pod njegovim vodenjem.
Kakšne spremembe so se zgodile v tem času v občini Grosuplje? Kateri so tisti projekti, na katere je najbolj ponosen in kaj so trenutno glavni projekti občine? Pa tudi, kakšni so načrti občine za prihodnost in kje vidi priložnosti za razvojno prodornost občine? To so vprašanja, na katera nam je odgovarjal župan dr. Peter Verlič.
Mandat 2018-2022 se počasi zaključuje. Kakšne spremembe so se zgodile v tem času v vaši občini? Kateri so tisti projekti, na katere ste najbolj ponosni?
Vsak projekt, naj bo velik ali pa majhen, pomeni košček lepšega življenja za naše občanke in občane. Sam tako ne delim med velikimi in majhnimi projekti. Ko se preplasti 100 m ceste v neki vasi, ko se zgradi eno lepo otroško ali pa športno igrišče v kateri od krajevnih skupnosti, to meni osebno prav tako predstavlja zadovoljstvo, saj vidim, da s tem dvigamo kvaliteto življenja.
Ja pa bilo teh projektov, za časa kar imam sam mandat župana občine Grosuplje, veliko. Tako ne preseneča ta razvojni preboj, ki ga kažejo tudi kazalniki Zlatega kamna.
Še vedno sem vesel, da smo zgradili sodoben prizidek k Zdravstvenemu domu Grosuplje, da nam je pri tem pomagala tudi sreča, z dobitkom Eurojackpota, da smo zgradili tudi eno najbolj sodobnih čistilnih naprav, s katero smo izboljšali stanje okolja, z dodatno izgradnjo kanalizacij v občini Grosuplje.
Obe naši največji krajevni skupnosti, Grosuplje in Šmarje – Sap, sta s kanalizacijskim omrežjem praktično pokriti, za ostala naselja po občini pa se projekti še delajo in upamo, da bomo lahko nekoč občino Grosuplje 100 % opremili s kanalizacijskim omrežjem.
Veliko naporov usmerjamo v trajnostno mobilnost. Prepoznani smo po mestnem avtobusu 3G, ki je pomenil novo integracijo mestnega in primestnega prevoza, sedaj pa se veselimo novih železniških povezav, ki bodo prav tako prispevale k večji uporabi javnega prometa. Namreč, prav zdaj največjo investicijo predstavlja nadgradnja železniške postaje Grosuplje v moderno vozliščno postajo, v smereh proti Ljubljani, proti Dolenjski in proti Kočevju.
Ob tem je potrebno omeniti parkirno hišo P+R Grosuplje, v kateri lahko parkirate zastonj, če se naprej odpeljete z avtobusom ali vlakom. Parkirna hiša se, po dveh letih, kar je odprla svoja vrata, lepo polni.
Prav zdaj pa se končuje še ena velika investicija, izgradnja zadrževalnika Veliki potok, ki bo Grosuplje obvaroval pred hudourniško vodo, pred poplavami.
Vesel sem tudi, da smo uspeli zgraditi prizidek k Osnovni šoli Louisa Adamiča na Tovarniški z novimi učilnicami in ob njem tudi novo športno dvorano, da smo zgradili lepo podružnično šolo na Polici, da se veliko napora vlaga tudi v izgradnjo pločnikov, kolesarskih poti, predvsem ob tistih prometnicah, ki povezujejo mesto Grosuplje z zalednimi naselji.
Prebuja se tudi turizem v naši občini. In imamo lepo delujoča kulturna in športna društva, gasilce.
Skratka, ko me vprašajo, kje pa je občina Grosuplje, vedno povem, da je tam, kjer se konča Ljubljana in prične mehkoba zelenih gričev in dolin. In kjer se mestni urbani utrip še vedno prepleta s podeželskim tihožitjem.
Smo lep preplet že čisto urbanega mesta Grosuplje z lepim zelenim zaledjem. Zelena je v našem grbu, v naši zastavi. Je tudi naša zavezanost. In naše geslo po številki avtobusa 3G je tudi gospodarno, gostoljubno, pa tudi globalno Grosuplje. Se pravi, smo odprti navzven, gostoljubni za naše prebivalce in za tiste, ki pridejo k nam, gospodarni pa seveda zato, da vsak evro poskušamo obrniti čim bolje.
Kaj so trenutno glavni projekti občine?
Zagotovo smo na preži in spremljamo vse razpise, evropske, tudi domače, za pridobivanje sredstev oz. za kandidiranje na njih, ki bi nam omogočili delež sofinanciranja projektov iz državnega ali pa evropskega proračuna.
Z izgradnjo kanalizacije želimo prioritetno nadaljevati predvsem v naseljih, ki ležijo ob našem Krajinskem parku Radensko polje. Naša prioriteta še naprej ostaja tudi prometna varnost, trajnostna mobilnost. Pospešeno bomo nadaljevali z gradnjo kolesarskih stez, pločnikov. V pripravi pa je že nakup dveh kavalirjev, oz. Ljubljana pozna kavalirja, mi mu še iščemo ime, ki bosta posebej prijazna do starejših. Zdravstveni dom je pri nas na griču, tako da je malo težje dostopen, potem pa bo lažje, kavalirja bosta vozila po središču Grosupljega.
Koščakov hrib, ki je kot ljubljanski Rožnik, bo kmalu dobil novo sprehajalno pot z otroškimi igrišči, pasjim parkom. Turizem oživlja tudi Žabja hiša, ki je že odprla svoja vrata. Gre za prvi center ohranjanja narave v Sloveniji, ob vstopu v Krajinski park Radensko polje.
Tako se ne bo prepletala samo gradnja infrastrukturnih objektov, ampak bomo poskušali napraviti nekaj več tudi na tem, da se bodo ljudje v naši občini prijetno počutili. Takrat, ko pridejo domov iz službe, ali pa preprosto, ko si želijo malo počitka, rekreacije in svežega zraka, pa tudi tišine.
V Vodomčevem gaju, na primer, lahko poslušate ptičje petje, jih tudi opazujete in ste v neskončni tišini. In to je samo streljaj od centra Grosupljega, da ne rečem, streljaj od Ljubljane.
In pa seveda, naš biser Županova jama, radi bi jo še bolje umestili na zemljevid Slovenije in Evrope, saj nenazadnje, evropska pešpot E6 poteka ravno skozi občino Grosuplje, tudi mimo Županove jame.
Izzivov je precej, želimo pa jih seveda preplesti z dobrim počutjem naših občank in občanov.
Kakšni so vaši načrti za prihodnost in kje vidite priložnosti za razvojno prodornost občine?
Občina Grosuplje je hitro razvijajoča se primestna občina, ki ima zato razvojne priložnosti, ima pa tudi s tem povezane težave.
Glede na to, da se po razvitosti uvrščamo nekje na 10. mesto med slovenskimi občinami, je to za nas seveda pohvala, je pa tudi odgovornost. Tudi certifikati, ki jih prejmemo, so za nas seveda pohvala, radi se tudi pohvalimo z njimi, a hkrati predstavljajo našo zavezo za še boljše delo naprej.
In ko razmišljamo za naprej, dolgoročno, naj vam izdam, ne ravno skrivnost, ampak neko našo razvojno usmeritev, namreč občina Grosuplje je mlada občina, veliko je mladih družin, mladih ljudi, in želimo si, da bi občina Grosuplje postala novo univerzitetno središče v Osrednjeslovenski regiji. Da ne bo samo Ljubljana, ampak da se univerza preseli tudi v našo občino. To je naša nova ambicija in prepričan sem, da si občina Grosuplje s svojim delom to tudi zasluži.