Mandat 2018-2022 se počasi zaključuje. Kakšne spremembe so se zgodile v tem času v vaši občini?
Tudi v tem obdobju sta bili v ospredju kakovost življenja občanov in turistična prepoznavnost občine. Obema ciljema smo sledili s projekti, kot so energetske prenove šol in vrtcev, nadgradnja prometne infrastrukture za trajnostno mobilnost, gradnja komunalne infrastrukture, urejanje športnih in rekreativnih površin, promocija trajnostnega turizma, programi medgeneracijskega sodelovanja … Spodbudili in podprli smo različne preventivne programe in projekte na področju zdravstva, sociale, vzgoje in izobraževanja ter športa. Po analizi ISSO smo najbolj napredovali pri izobrazbeni strukturi in »popravili« hitrost staranja, na najvišjih mestih pa smo s kazalniki življenjski standard, zeleni proračun in rast povprečnih bruto prejemkov prebivalcev.
Kako kot nosilci zlatega znaka Slovenia Green Destination razvijate trajnostni turizem?
Uspešen razvoj naše turistične destinacije je konec lanskega leta potrdil še naziv »Best Tourism Villages«, ki ga je prejelo 44 krajev z vsega sveta, iz Slovenije še Solčava. Svetovna turistična organizacija nas je prepoznala kot podeželsko destinacijo, ki prispeva k razvoju regije ter hkrati ohranja bogato naravno in kulturno dediščino. Na prvo mesto med turističnimi kraji smo se uvrstili tudi na lanskem natečaju Turistične zveze Slovenije Moja dežela – lepa in gostoljubna. V vse naše produkte, naj bodo to dogodki ali turistični prodajni produkti, v prvi vrsti vključujemo lokalno okolje in surovine. Prepoznavna je že kulinarična ponudba Okusi Radol’ce, pod novo znamko Narejen v Radol’c pa je združena ponudba naših rokodelcev in obrtnikov. Vsi se bodo predstavili tudi na že 9. Festivalu čokolade, ki bo v Radovljici 23. in 24. aprila Tudi na področju nastanitev si prizadevamo za vpeljavo trajnostnih znakov – v preteklem letu je kar pet ponudnikov pridobilo mednarodni certifikat Zeleni ključ. Občinski zavod za turizem se uspešno trudi delovati od spodaj navzgor, predvsem s podporo in z razvojem tistih produktov, ki jih je kot zanimive najprej zaznala lokalna skupnost.
Ali v razvoj kraja tudi sicer aktivno vključujete občane in – če da – na kakšen način?
Tako kot participativni proračun za leti 2021 in 2022, za katerega so občana predlagali več kot sto projektov, glasovanja pa se je udeležila skoraj tretjina vseh upravičencev, smo lani v širokem sodelovanju z javnostjo pripravili tudi nov razvojni program do leta 2030. Med občani smo izvedli anketo o želenem razvoju, organizirali lokalne in tematske delavnice ter pogovore s strokovnjaki in ključnimi deležniki. Tako pripravljen predlog razvojnega programa je bil pred sprejemom dopolnjen še s pripombami iz javne razprave.
Kakšni so vaši načrti za prihodnost in kje vidite priložnosti za razvojno prodornost občine?
Naš razvojna vizija je, da bo občina Radovljica vrhunsko alpsko okolje, kjer preprosto združujemo bivanje z ustvarjalnim delom in zdravim življenjskim slogom. Med razvojnimi izzivi so zagotovo demografske strukturne spremembe, nove potrebe različnih generacij, ravnotežje med mestom in podeželjem, pritiski na okolje in naravo, izraba kmetijskih površin in sončne lege, obvladovanje rasti in razvoja turizma, razumevanje potreb gospodarstva, promet … Zato se razvojni model osredotoča na med seboj povezane strateške cilje: sodobne in dostopne javne storitve za vse generacije, urejeno okolje za preživljanje prostega časa, trajnostno upravljanje s prostorom, naravo in okoljem, nizkoogljična občina, zelena turistična destinacija, prostor za podjetne in ustvarjalne ljudi ter pametna in sodelujoča skupnost. Razvoj bomo pazljivo usmerjali v sodobno, raznoliko družbo in okolje, v katerem bodo svojo priložnost za življenje in delo našle vse skupine ljudi. Prav pestrost in raznolikost na vseh področjih sta že med prednostmi, zaradi katerih je občina Radovljica tako posebna in bogati vse, ki tukaj živimo.