Ob prihajajočem sejmu NEXPO kot priložnosti za slovenske občine in podjetja smo se pogovarjali z županom Slovenske Bistrice in predsednikov Skupnosti občin Slovenije Ivanom Žagarjem. V pogovoru se nismo mogli izogniti aktualnim napovedim posegov v sistem lokalne samouprave v Sloveniji.
Kaj pričakujete od sejma Nexpo?
Dogodek je pomembna priložnost, da se poglobijo odnosi z občinami v regiji in vzpostavijo novi. To je med drugim pomembno za prijavo na čezmejne projekte. V številnih programih, ki jih financira EU, je nujno, da partnerji prihajajo iz več držav. Ta dogodek je ena od pomembnih priložnosti za navezavo tovrstnih stikov. Sejem ponuja tudi možnosti za predstavitev podjetij in tudi za turistično promocijo. Prav zato smo poskrbeli za možnost, da se občine predstavijo v okviru SOS. Pričakovanj in obetov je torej veliko. Ampak dober obisk in uspeh dogodka pričakujemo tudi na podlagi dobrih izkušenj iz prvega sejma, ki je bil pred dvema letoma v Sarajevu.
Zakaj sta udeležba oziroma obisk pomembna tudi za slovenske občine?
Posebej moram poudariti, da je sejem letos organiziran na Hrvaškem, torej v državi, ki je letos vstopila v EU. S tem se odpirajo nove možnosti za čezmejne projekte. Moram omeniti še to, da bodo na dogodku prisotne tudi druge inštitucije, kot na primer Svetovna banka ali Evropska banka za obnovo in razvoj. Najavilo se je že res veliko predstaviteljev.
Se o lokalni samoupravi res lahko kaj naučimo od držav jugovzhodne Evrope?
Ko gre za organizacijo lokalne samouprave, lahko mi nazaj vpeljemo nekatere prakse, ki smo jih opustili, v nekaterih drugih državah bivše Jugoslavije pa so ostale. Ta moment še posebej prihaja do izraza v sedanjih zaostrenih pogojih. Tipičen primer so gradbena dovoljenja. Včasih so jih tudi pri nas izdajale občine, zdaj pa jih ne več. Zato potekajo postopki včasih nerazumno dolgo. In podobnih primerov je še nekaj. Poudaril pa bi tudi to, da se pri izmenjavi izkušenj vedno lahko česa naučimo.
Trenutna situacija v Sloveniji lokalni samoupravi ni najbolj naklonjena. Vaš komentar?
Aktualni predlogi, ki zadevajo lokalno samoupravo, so milo rečeno nerazumljivi, če že ne kar neresni. Reorganizacija ad hoc bo prinesla zgolj velik kaos in ne prihrankov. Občine so pri nas edini javni sistem, ki še zares deluje. Kar 70 odstotkov vseh javnih investicij izpeljejo občine. Če jih ne bodo več, bo gospodarstvo čutilo resne posledice. Toda ali je kdo sploh ocenil možne posledice teh posegov? Rdeča nit vseh teh predlogov so finance. Če združimo učinke vseh predlaganih rešitev, vključno z obdavčitvijo nepremičnin, lahko občine izgubijo 20 do 25 odstotkov sredstev! Že zdaj se občine odpovedujejo pomembnim projektom, na primer na področju energetike. Posredno se bodo zmanjšali tudi prilivi iz evropskih virov, saj občine ne bodo zmožne zagotoviti lastne udeležbe. Občine so že do zdaj izgubile veliko in ne prenesejo več znižanja dohodkov, če se ne znižajo tudi odhodki. Nasprotujemo ad hoc rešitvam in smo absolutno proti sedanjemu predlogu zakona o obdavčitvi nepremičnin. Naj nam pustijo nadomestilo za rabo zemljišč, država pa naj novi davek uvede kot ukrep v krizi, toda brez občin. Ne gre nam ne za župane, ne za formalni status občin. Prizadeti bodo ljudje. Manj sredstev bo pomenilo manj denarja za socialne programe, za vrtce in podobno. Upamo, da bo prevladal razum in da bodo naše pripombe in sklepe vzeli resno.