V marsikateri občini s ponosom zapišejo na spletno stran, da so prijazni do starih ali prijazni do mladih. Posamezne organizacije za to podeljujejo posebne certifikate. A kot pravijo Američani: »put your money where your mouth is«, dobesedno: »dajte denar tja, kjer so vas polna usta«. Preverili smo, katera občina je zares prijazna do posamezne starostne skupine, torej katera za mlade ali stare zares namenja denar.Presenetljivo: imamo občine, ki so prijazne do mladih in tiste, ki so prijazne do starih. Imamo precej takih, ki so enako »neprijazne« do obeh skupin. A zelo malo je občin, ki bi bile enako prijazne do starih in do mladih
PRIJAZNI DO STARIH
V prijaznosti do starih prednjači občina, ki sodi med najbogatejše v Sloveniji. V Cerkljah na Gorenjskem so lani namenili 4.184 evrov na prebivalca, starejšega od 64 let. Znesek je tako visok zaradi naložbe v Dom za starejše – gradnjo so začeli lani. A tudi, če znesek zmanjšamo za vrednost naložbe v letu 2013, ostane precej visok in se vrti okrog 2.000 evrov na prebivalca, starejšega od 64 let. Še dve občini sta namenili za starejše v zadnjih petih letih več kot 3.000 evrov na starostnika – to sta Loški Potok in Trzin. Občin, ki so v ta namen porabile več kot 1.000 evrov, je skupaj 53. V povprečju namenijo občine za socialno skrbstvo za starejše ljudi 831 evrov na prebivalca, starejšega od 64 let. Občin, ki so za starostnike namenila več kot povprečno vrednost sredstev, je 87.
Za mlade in družine 95 evrov, za socialno varnost starejših 830 evrov na prebivalca
PRIJAZNI DO MLADIH
Za programe, ki so namenjeni mladim in otrokom, je le ena občina v petih letih porabila več kot 1.000 evrov na prebivalca, mlajšega od 27 let. To je Šmartno ob Paki. Med mladimi prijaznimi občinami bi lahko omenili še Šempeter-Vrtojbo, Rače-Fram in Luče. V teh občinah so porabili več kot 400 evrov na mladega prebivalca. To pomeni 80 evrov na leto. Le 22 občin je za mlade porabilo več kot 200 evrov. Povprečni odhodki so znašali 95 evrov na prebivalca, mlajšega od 27 let. Čez to povprečje je seglo le 60 občin.
PRIJAZNI – ALI NEPRIJAZNI – DO STARIH IN MLADIH
Deset odstotkov občin (22) namenja nadpovprečne zneske hkrati za stare in za mlade. Je to veliko? Niti ne, če vemo, da so v 87 občinah približno enako skopi do obeh skupin. Pogledali smo še, kdo so najprijaznejši. To so občine, ki so v petih letih namenile za starejše več kot 1.000 evrov in za mlajše več kot 200 evrov. Najprijaznejše občine so štiri: Cerkno, Krško, Hrastnik in Bistrica ob Sotli. Na robu te skupine so še Jesenice, kjer so za mlade porabili 198 evrov.
In potem je še zadnja skupina, kjer porabijo enako malo za stare in za mlade. Kot rečeno, takšnih občin je 87. V petih občinah niso za programe za mlade namenili v petih letih nič. Mimogrede, med temi petimi kraji najdemo tudi nosilca certifikata mladim prijazne občine. Le v eni občini niso porabili nič za svoje starejše prebivalce. Štiri občine bi lahko označili kot posebej neprijazne do starejših in mlajših obenem. V teh krajih so v petih letih porabili manj kot 60 evrov za mlajšega prebivalca in obenem manj kot 150 evrov za starejšega.