Ni veliko mestnih občin, ki bi ustanovile svojo energetsko agencijo. V Sloveniji jih imamo sedem, pogoj za njihov nastanek pa je, da pokrivajo vsaj 100.000 prebivalcev. Maribor je med njimi. Energetska agencija za Podravje (EnergaP) je nastala leta 2006 s pomočjo evropskih sredstev programa Inteligentna energija Evrope, od leta 2009 pa uspešno nadaljuje samostojno življenje. Za mestno občino Maribor in 17 sosednjih občin izvaja projekte na področju učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije. V Mariboru vidijo prav na tem področju potencial za razvoj mesta in regije in s svojimi rezultati že postavljajo standarde v slovenskem in evropskem prostoru.
V svojih ciljih se Energetska agencija Podravja pridružuje ciljem, ki jih je na področju uporabe energije oblikovala Evropska komisija. Z delovanjem v lokalni skupnosti in s promocijo učinkovite rabe energije želijo zmanjšati emisije CO2 in prispevati svoj delež k zmanjšanju porabe energije. Poleg tega je pomembno področje delovanje pospeševanje uporabe obnovljivih virov energije, agencija pa deluje tudi na področju trajnostnega prometa in posledično zmanjševanja onesnaževanja zraka. Z izvajanjem ukrepov na lokalni ravni želijo do leta 2020 doseči vsaj 20 odstotno uporabo alternativnih goriv v osebnih avtomobilih in tovornjakih.
Projekt za zniževanje porabe energije v javnih stavbah je Mariboru že prinesel mednarodno prepoznavnost.
Maribor se lahko pohvali z vrsto že izvedenih projektov ali tistih še v teku. Projekt Euresun je pospeševal učinkovito rabo obnovljive energije za trajnostno okolje, Added value je poudarjal uporabno vrednost alternativnih prevozov in spodbujal uporabo javnih prevozov in koles. V okviru projekta Citeair II se Maribor priključuje mreži mest, ki prikazujejo podatke o stanju onesnaženosti zraka na spletni strani projekta in testirajo in sooblikujejo dobre prakse na področju vrednotenja vpliva prometa na onesnaženost zraka, izdelave katastra emisiji v zrak vključno s CO2 in modelov napovedovanja onesnaženosti zraka v mestu. Projekt Benefit je namenjen promociji javnega transporta in poudarjanju prednosti za podjetja, ki želijo povečati uporabo javnega prevoza med svojimi zaposlenimi.
Med najodmevnejše projekte sodi zagotovo projekt Minus 3%, ki temelji na vzpostavljanju vzornih primerov za znižanje porabe energije v javnih stavbah za 3% letno. Gre za skupen projekt partnerjev iz petih držav, Avstrije, Irske, Švedske, Slovaške in Slovenije, Mariboru pa je že prinesel mednarodno prepoznavnost.
Direktorica Energetske agencija Podravja Vlasta Krmelj ne počiva na lovorikah. Kot zadnji veliki uspeh navede soglasno privolitev mestnega sveta, da občina Maribor pristopi h konvenciji županov. »To je priznanje našemu dosedanjemu delu in zaupanje v našo strokovnost in sposobnosti. Občinska politika je s tem potrdila zavezo, da bo občina Maribor izpolnila evropske cilje 20-20-20, kar pomeni, da moramo do leta 2020 zmanjšati porabo energije za 20 odstotkov, povečati rabo obnovljivih virov za 20 odstotkov in zmanjšati emisije CO2 prav tako za 20 odstotkov. Obenem moramo o svojih rezultatih poročati neposredno Evropski komisiji. S tem korakom je Evropska komisija preskočila nacionalni nivo poročanja, v okviru katerega se lokalni dosežki večkrat razgubijo in dala večji poudarek in spodbudo lokalnim okoljem, kar je tako priložnost, kot velika obveza«, je prepričana Krmeljeva.