Brdo pri Kranju, 13.3.2012. Idrija se je uvrstila na prvo mesto med šestimi občinami, ki so prišle v finale izbora za razvojno najbolj prodorno občino. Drugo mesto je osvojila občina Šentrupert in tretje Šempeter Vrtojba. V finale so se uvrstile še občine Radlje ob Dravi, Solčava in Škofja Loka.
Idrija je Strokovni svet Zlatega kamna prepričala zaradi celovite in dosledno izvajane strategije, ki daje otipljive rezultate. Ta strategija izhaja iz tega, kar kraj je in kar ima: iz njegove identitete, tradicije in enkratnosti. Idrija je naredila v bližnji preteklosti uspešen preboj iz rudarskega v industrijski kraj. Kljub temu, da sta v občini doma dve izjemni industrijski podjetji z vodilnimi tržnimi deleži v svetovnih merilih, zdaj občina že dela nov preboj iz industrijskega v postindustrijski kraj.
“Kot največji uspeh občine štejem to, da imajo ljudje delo in da dobijo vsakega petnajstega plačo,” je v svojem slavnostnem govoru po podelitvi povedal idrijski župan Bojan Sever, ki je v imenu občine prejel nagrado. Sever je ob tem dodal. “Toda industrija ne prinaša zaposlitev, čeprav mariskdo verjame prav to. Zaposlitve so v storitvenih dejavnostih.” Idrija ima eno najnižjih stopenj brezposlenosti v Sloveniji, obenem pa se začenja uveljavljati tudi kot turistični kraj.
Nagrada Zlati kamen za razvojno najbolj prodorno občino je bila podeljena letos prvič. Podelitev nagrade je bila sicer vrhunec dogodka, ki je imel svoj uvodni del: konferenco Zlati kamen s predstavitvami konkretnih dobrih praks s področja lokalne samouprave iz Slovenije in tujine. Dogodka se je skupno udeležilo okrog 200 ljudi.