Če bi morali Radovljico opisati z eno samo besedo, bi bila to preudarnost. Občina se razvija z občutkom za pravo mero. Ne zanemarja nobenega vidika razvoja, vendar župan Ciril Globočnik skrbi, da obseg investicij ne ogroža doseženega standarda bivanja, ki se kaže v mehkih dejavnikih.
Zdi se, da imate še nekaj rezerv na področju pridobivanja evropskih sredstev za svoje projekte…
V teku imamo nekaj velikih projektov v skupni višini več kot 7 milijonov evrov, vendar so le v določenem delu financirani s strani Evropskih skladov, del sredstev moramo zagotoviti iz lastnih virov. Za našo občino, ki ima proračun 20 milijonov evrov, je to velik zalogaj. Če bi hoteli več, bi se morali bodisi prekomerno zadolžiti ali pa se odreči drugim stvarem, ki vplivajo na blaginjo občanov, tega pa ne podpiram.
Je življenjski standard pomembna vrednota v občini?
V Radovljici se število rojstev, obratno kot sicer v Sloveniji, povečuje. To pomeni, da ljudje radi živijo tu, čeprav je bivanje pri nas malce dražje kot drugod. Za nas je pomembna kakovost življenja celotne skupnosti, tudi ranljivih skupin. Bili smo na primer med prvimi občinami, ki so dobile naziv invalidom prijazna občina. Kljub krizi smo načrtno ohranili višino sredstev za programe društev. To ljudem veliko pomeni. Mogoče tudi zato nimamo tako velikih težav z zlorabo alkohola ali drog. In obratno, ljudje želijo prispevati k razvoju občine. Letos bomo recimo dokončali projekt nameščanja označevalnih tabel na kolesarskih poteh, ki ga je predlagala in v celoti izvedla skupina prostovoljcev, občina je zagotovila samo material.
Po rasti števila turistov je Radovljica med vodilnimi v Sloveniji v zadnjih dveh letih. Kako vam je uspelo?
Pred dvemi leti smo ustanovili Javni zavod Turizem Radovljica. To je izjemno delovna in uspešna ekipa, ki zna na pravi način predstaviti raznolikost naše ponudbe, od športnih objektov, muzejev,tradicije in folklore, do letališča, kampov, kmečkega turizma… Uspeli so narediti izjemen preboj. Lani, na prvem festivalu čokolade, nas je obiskalo preko 10.000 ljudi…
Kako se lotevate okoljske problematike in trajnostnega razvoja?
V teku je več energetskih sanacij občinskih objektov in vpeljujemo alternativne vire pridobivanja energije. Vlagamo v ozaveščanje ljudi. V sodelovanju z društvom Demeter bomo letos ob osnovni šoli Antona Tomaža Linharta uredili velik sadovnjak in zelenjavni vrt, ki ga bodo obdelovali otroci, trudimo se, da bi v naše inštitucije pripeljali lokalno pridelano hrano, pozorni pa smo tudi na razvoj podeželja, kjer nastaja vse več ekoloških kmetij.