Po izsledkih analize ISSO, ki smo jo opravili v sklopu projekta Zlati kamen, sodi občina Radovljica med občine z zelo visoko vrednostjo sestavljenega indeksa ISSO: občina je po tem indeksu, ki kaže razvojni položaj občine, uvrščena na 40. mesto. Še posebej izstopajo kazalniki, ki kažejo raven življenjskega standarda – na tem področju je Radovljica uvrščena v zgornjih 10 odstotkov občin v Sloveniji. Precej nad povprečjem je tudi učinkovitost dela občine (22. mesto), stanje na področju izobrazbe (31. mesto), trga dela (43. mesto) in gospodarstva (61. mesto).
Pet kazalnikov, kjer občina posebej izstopa:
- Nizki tekoči odhodki*: 7. mesto
- Opremljenost stanovanj**: 9. mesto
- Naložbe v trajnostno energetiko***: 10. mesto
- Izobrazbena struktura prebivalstva****: 13. mesto
- Visoka stopnja finančne samostojnosti občine*****: 21. mesto
Delo občine Radovljica odlikujejo nizki neto tekoči odhodki – torej tekoči odhodki, zmanjšani za vrednost rezerv. V petih letih so ti znašali v povprečju 129 evrov na prebivalca: le v šestih slovenskih občinah so bili ti odhodki še nižji. Dobro finančno stanje in visok standard občine se kaže tudi v kazalniku, ki odraža finančno samostojnost občine. Lastni prihodki občine – torej denar, ki v občino ne priteče od zunaj – so presegali neinvesticijsko porabo občine za 65 odstotkov.
Da je življenjski standard prebivalcev Radovljice med najvišjimi v Sloveniji (po sestavljenem indeksu življenjskega standarda je Radovljica na 15. mestu), ni presenečenje. Občina posebej izstopa po zelo dobri opremljenosti stanovanj – le 2,4 odstotka stanovanj nima vseh elementov infrastrukture, kot so notranje stranišče, kopalnica in osnovni priključki. To Radovljico uvršča na 9. mesto med slovenskimi občinami. Dobra tretjina (33,9%) delovno aktivnih prebivalcev ima univerzitetno izobrazbo – po tem kazalniku je Radovljica na 13. mestu. Odhodki za spodbujanje učinkovite rabe energije so v petih letih znašali slabih 23 evrov na prebivalca. Tudi po tem občina izstopa in se uvršča na 10. mesto. Omenimo lahko še solidno podjetniško dinamiko: po številu novonastalih podjetij na 1.000 prebivalcev je Radovljica na 24. mestu med 210. slovenskimi občinami.
V celoti gledano je razvojno stanje v Radovljici zelo uravnoteženo: večina razvojnih kazalnikov kaže nadpovprečno ali vsaj povprečno stanje. Šibkih točk je zelo malo in še te lahko praviloma vedno pojasnimo v navezavi z ostalimi kazalniki. Še največji izziv za občino so evropska sredstva: po prejetih evropskih sredstvih na prebivalca v petih letih se Radovljica uvršča na 166. mesto.
opombe
* Tekoči odhodki, zmanjšani za vrednost rezerv. Podatki so za pet let (2008 – 2012).
** Glede na delež stanovanj z vsemi osnovnimi elementi infrastrukture: notranje stranišče, kopalnica, voda in elektrika. Stanje: 1.1.2012
*** Odhodki za spodbujanje učinkovite rabe energije (Postavka 1206 v enotnem kontnem načrtu). Vsota za pet let (2008 – 2012), preračunana na prebivalca.
**** Izobrazbena struktura: delež delovno aktivnega prebivalstva z bivališčem v občini in visoko ali višjo izobrazbo.
*****Razmerje med prihodki, zmanjšanimi za vse transferje, kapitalske prihodke in učinke solidarnostne izravnave ter odhodki, zmanjšanimi za investicije in investicijske transferje.
Uvrstitve: glede na 210 občin (občina Mirna ni vključena v indeks, ker je petletne primerjave ne morejo zajemati)
Vir: analiza ISSO 2014 (Zlati kamen 2014)