Razkrižje: v genih nosi vztrajnost, pokončnost in odločnost
Obdržati poseljenost teh prelepih slovenskih podeželskih krajev je ena ključnih prioritet župana Stanka Ivanušiča. In res je občina Razkrižje izvrsten primer, kako se lahko majhen kraj s številnimi slabostmi vseeno dinamično razvija.
Kaj pomeni biti majhna občina?
Ko je bila naša občina del skupne občine Ljutomer v okviru prostorskega načrtovanja ni bilo možno graditi v domačem okolju. Ena od posledic je štiri desetletja trajajoče zmanjševanje števila prebivalcev. Ta trend smo začeli reševati z dodeljevanjem gradbenih parcel mladim družinam pod ugodnimi pogoji, vendar se tudi tu soočamo z nekaterimi zakonskimi omejitvami. Še bolj pomembno za ustavitev tega negativnega trenda je, da smo za svoje občane uspeli zagotoviti dostopnost osnovnih javnih storitev, ki so v urbanih sredinah same po sebi umevne. Tako imamo v kraju zdaj stalnega zdravnika in specialista pediatra, svojo pošto, zasebnega lekarnarja in podružnično knjižnico.
Uspešno se zoperstavljate brezposelnosti. Kako?
Možnosti za dodatne zaposlitve iščemo predvsem v razvoju turizma v povezavi s preusmeritvijo kmetij v naravi prijazno kmetijstvo in z dopolnilnimi dejavnostmi na kmetijah. V tem kontekstu sta posebej prepoznavna projekt Razkriški kot, ki celovito povezuje ponudbo naše kulturne in naravne dediščine ter skupna turistična cona s sosednjo hrvaško občino Štrigova. Tudi štirje lepi muzeji znatno prispevajo k prepoznavnosti teh krajev in naše zgodovine, med njimi živ muzej na prostem, ki prikazuje prazgodovinsko naselbino naših prednikov izpred 5500 let. Poleg tega smo v okviru občinskega prostorskega načrta v individualnih hišah in naseljih predvideli možnost izvajanja tihih in mirnih storitvenih in obrtnih dejavnosti, od krojaštva, šiviljstva, računovodskih servisov, pravnih storitev, pridelave sadnih sokov, žganjekuhe, peke domačega kruha,itd.
Prebivalci Razkrižja so zelo aktivni, prostovoljstvo je v občini močno razvito…
Res je. Pomembni ustvarjalci turistične ponudbe razkriškega kota so številni prostovoljci, organizirani v Turistično narodopisnem društvu, na razkriški osnovni šoli pa odrašča njihov turistični podmladek. Ljudje iz občine so vključeni v prireditvene dejavnosti in številne druge prostovoljne dejavnosti, ki so namenjene urejanju kulturne dediščine teh krajev.
Kako vam je uspelo dvigniti delež neproračunskih prihodkov?
Kljub svoji majhnosti se veliko prijavljamo na različne razpise, državne in evropske, pri čemer smo precej uspešni. Poleg tega uspešno privabljamo investitorje, ki vlagajo v osnovne dobrine, ki so za ljudi pomembne.