V petek 6. decembra so v Čebelarskem centru Slovenije v Lukovici razglasili tri čebelam najbolj prijazne občine. Zmaga je letos pripadla občini Šentrjur, na drugo mesto se je uvrstila Radovljica in na tretje Ivančna Gorica.
Šentjur je strokovno komisijo prepričal s sistematičnim pristopom k razvoju čebelarstva v občini. Občina ne skrbi za čebele le z medovitimi rastlinami na urejenih javnih površinah, ampak je precej aktivna tudi pri spodbujanju čebelarskega turizma. Pri Šentjurju najbolj navdušuje izjemen napor, ki ga vložijo v osveščanje mladih o pomenu čebel in čebelarstva. V to so vključene vse izobraževalne ustanove v občini, na kar petih šolah pa imajo čebelarske krožke, kjer se otroci in mladostniki učijo praktičnih čebelarskih veščin. Zato verjetno ni naključje, da je med Šolskega centra Šentjur letos prejel srebrno medaljo za kakovost v mednarodnem natečaju za ekološki med v Bologni.
Radovljica je tradicionalni center slovenskega čebelarstva in je svojo turistično strategijo močno naslonila prav na čebelarstvo: to kaže že destinacijski slogan občine (Radol’ca – pristno sladka). Zelo močan poudarek dajejo čebelarskemu turizmu tudi v tretjeuvrščeni občini Ivančna Gorica, ki ravno tako sodi med kraje z dolgo tradicijo čebelarjenja.
Na natečaj se je letos prijavilo 17 občin – tričlanska komisija (v kateri je sodeloval tudi urednik projekta Zlati kamen) ni imela lahkega dela izbirati med številnimi spodbudnimi primeri.