Ustanovno sodišče RS je 9. junija po sedmih ustavnih pobudah in štirih referendumih zaključilo proces izločitve Ankarana iz mestne občine Koper. Nova občina pa v praksi ne bo zaživela pred letom 2014. Šele tedaj bodo namreč prve občinske volitve. Sodišče je odločilo še, da bo imel občinski svet 13 članov in da enega člana izvolijo člani italijanske narodne skupnosti. Obenem je sodišče presodilo, da volitve v mestni občini Koper, razpisane za niso v neskladju z ustavo.
Ustanovitev nove občine je podprlo sedem članov sodišča, proti pa je glasovala sodnica Jadranka Sovdat. Mitja Deisinger in predsednik sodišča Ernest Petrič sta podala ločeni pritrdilni mnenji, ki na svoj način odgovarjata na glavne ugovore nasprotnikov nove občine. Deisinger poudarja, da ustanovitev nove občine ne bo vplivala na razvoj Luke Koper. »Pristanišče je del javne gospodarske infrastrukture državnega in mednarodnega pomena, po uveljavitvi državnega prostorskega načrta – v nadaljevanju DPN pa bo prešel v državno last. Vlada ima že pripravljeno Uredbo o državnem prostorskem načrtu za celovito prostorsko ureditev pristanišča za mednarodni promet v Kopru (EVA 2011–2511–0079 z dne 23. 5. 2011). Pomembno je, da bo DPN vključeval tudi vse prostorske in varstvene vidike, tako da bodo vsi vplivi na okolje v mejah, ki jih določajo predpisi,« med drugim navaja Deisinger.
Predsednik sodišča je v svojem ločenem mnenju zapisal: »S to svojo odločitvijo Ustavno sodišče ni razsojalo o smotrnosti obstoja te občine in še manj o smotrnosti sedanje razdelitve Slovenije na več kot 200 občin, katerih dobra polovica dejansko ne izpolnjuje pogojev po veljavnem ZLS-R. To ureditev, tudi v povezavi s finančnimi težavami države, Državni zbor lahko spremeni z novo sistemsko ureditvijo. Ta bi lahko uveljavila večjo zaokroženost občin in sposobnost njihovega samovzdrževanja. Pri tem pa Državni zbor ne bo smel ravnati arbitrarno, pač pa v skladu z merili in pravili ravnanja, ki si jih bo sam postavil, ki bodo v polju njegove proste presoje, se pa bodo morala uporabljati za vse enako.«
Za novo občino so se odločili prebivalci Ankrana na referendumu 8. novembra 2009. Takrat se je od 2681 Ankarančanov z volilno pravico 956 odločilo za novo občino, 748 jih je bilo proti, 957 pa jih na referendum ni prišlo. Po veljavni zakonodaji je bila tako izglasovana izločitev Ankarana iz mestne občine Koper in sicer z 56 odstotki glasov. Mimogrede, to je bil četrti referendum za odcepitev. Prvi trije niso uspeli.
Glavni podatki:
- 3.278 prebivalcev (SURS, 2011: podatki za naselje Ankaran)
- 91 gospodarskih družb
- 2,6 milijona € – občinski proračun po modelu, objavljenem na spletni strani občine