Tolmin: odprtost in trajnostni razvoj z roko v roki
Ko je župan Tolmina Uroš Brežan glavnemu tajniku finske zelene stranke povedal od kod prihaja, mu je ta odvrnil: »Potem se bova pa še videla! Veste, imam že karto za Metal Camp.« Festivalski turizem nesporno veliko pripomore k prepoznavnosti te občine, vendar Tolmin odlikuje tudi velik občutek za trajnostni razvoj, svojo dediščino pa zelo dobro uporablja kot vzvod za razvoj podeželja s pomočjo zelenega kmetijstva in turizma.
S katerimi projekti občina ohranja kulturno in naravno dediščino?
Izpostavil bi tri stvari. Projekt upravljanja Tolminskih korit, ki jih na leto obišče skoraj 30.000 obiskovalcev. Potem je tu Dan reke Soče, kjer usklajujemo interese različnih deležnikov na tem območju. Na področju kulturne dediščine pa ima pomembno vlogo Tolminski muzej.
Kako poteka razvoj podeželja?
Naše krajevne skupnosti poleg drugega od občine dobijo določen delež sredstev in samo od njih samih je odvisno, kako bodo ta sredstva v okviru pravilnika v naslednjih dveh letih porabila. Sami določijo prioritete. Iz tega naslova je nastalo že kar nekaj igrišč in športnih površin, uredile so se cestne infrastrukture, kak vaški trg…
Projekt Sir Tolminc sodi med odlične prakse tržno uspešnega ohranjanja dediščine…
Sir Tolminc je bil za nas vedno domača kulinarična posebnost, na katero smo ponosni. Naredili smo korak naprej in zanj pridobili evropsko zaščito geografskega porekla, želimo vzpostaviti notranji sistem kontrole kakovosti in poenotiti njegovo celostno grafično podobo, s čimer bomo dvignili tudi prepoznavnost. V nadaljevanju projekta se želimo povezati z bližnjimi vinorodnimi okoliši, Vipavsko dolino, Brdi, Furlanijo, da bi oblikovali skupno zgodbo.
Odprtost občine je Tolmin postavila na svetovni zemljevid kot pomembno središče alternativne kulture, predvsem glasbenih dogodkov. To je pomembno prispevalo tudi k dvigu turističnega obiska. Kako je prišlo do tega?
Začelo se je s festivalom Sajeta, ki ga organizira lokalno društvo. Sledila je podjetniška pobuda, najprej za reggae festival, potem za Metal Camp. Ta poteka zdaj že 10. leto. Moram reči, da so obiskovalci dobri gostje, ki spoštujejo okolje, v katero pridejo. Da so se festivali tako močno razvili je zasluga predvsem organizatorjev, občina pa to dejavnost podpira tako, da festivalsko območje namensko ureja v okviru prostorskih načrtov, da bi zagotovila čim boljše možnosti tudi za razvoj turistične ponudbe, kjer še nismo izkoristili vseh potencialov.