V Veliki Britaniji so v okviru projekta Catapult – Future Cities oblikovali poseben inštitut, ki se ukvarja z oblikovanjem standardov za razvoj mest. Glavni namen je zlasti razviti standardna merila, s katerimi bo možno spremljati inovacije na ravni razvoja mest.
V ta namen so oblikovali konzorcij, kjer ima osrednjo vlogo britanski državni inštitut za standardizacijo (British Standards Institution), v konzorcij pa so vključena tudi mesta, državna uprava in druge organizacije, vključno s podjetji. Glavni namen novega inštituta je pripraviti metodologije in standardne nabore podatkov, ki bodo služila mestom za boljše upravljanje.
Vse bolj postaja očitno, da tehnološke rešitve same na sebi za razvoj pametnih mest ne zadoščajo. Brez pravih – torej pametnih – podatkov te tehnologije delujejo po načelu GIGO (garbage in, garbage out), torej »smeti noter, smeti ven«. V Veliki Britaniji so ocenili, da si pri razvoju tehnološko podprtega razvoja pametnih mest ne morejo pomagati ne s statističnimi podatki, ne z grobimi podatki, ki jih imajo mesta sama. Zato se pozornost vse bolj pomika od tehnoloških rešitev k vprašanju metodologij za izbor in pripravo kritičnih kazalnikov uspeha.
Končni smoter britanske iniciative je oblikovanje takšnih standardov, ki bodo smiseln integralni del ekspertnih sistemov za strateško in izvršno upravljanje mest. Ob tem bi morali standardi nuditi okvir za celotno upravljanje s podatki na mestni ravni. Novi inštitut bo ob tem zbiral tudi primere dobrih praks in – po besedah ustanoviteljev – na ta način prispeval k hitrejši širitvi pametnih mest.
Program Catapult je široko zasnovano omrežje različnih organizacij, ki lahko »preobrazijo britansko zmožnost za inoviranje na sedmih področjih in tako prispevajo k bodoči gospodarski rasti«. Eno od sedmih izbranih ključnih področij je prav razvoj mest.