“Koncertnega pianista čaka na odru običajno klavir znamke Steinway – za uspešno izvedbo potrebuje torej le še znanje, izkušnje, tehnično pripravljenost in seveda tisto, kar lahko da le narava: nadarjenost za muzikalno interpretacijo.”
Takole nekako smo pred dvajsetimi leti začeli s kampanjo za nakup harfe za Mojco Zlobko, ki je bil prvi zares velik projekt Ustanove Gallus. Mojci smo zagotovili harfo Horngacher, s katero je lahko uspešno prodrla na mednarodne koncertne odre. Ob harfi za Mojco Zlobko smo v 25-ih letih skupaj z donatorji, sponzorji in meceni pomagali priti do instrumenta klarinetistu Mateju Bekavcu, koncertnemu harmonikarju Primožu Parovelu, pianistoma Eriku Šulerju in Anji German, kitaristoma Boru Zuljanu in Maku Grgiću, flavtistu Martinu Beliču in violinistki Tanji Sonc.
Gallusov varovanec, koncertni harmonikar Izidor Kokovnik iz Pariželj pri Braslovčah, se je že uspešno dokazal na mednarodni glasbeni sceni, vendar se je moral umakniti, ker njegov tedanji instrument ni zagotavljal pričakovane kakovosti, še več, vedno ga je skrbelo, da mu bo harmonika sredi nastopa ali koncerta odpovedala poslušnost…
Ustanova Gallus se je zato odločila podpreti nakup koncertne harmonike za Izidorja in mu s tem omogočiti nadaljnje koncertiranje po svetu. Vrhunski instrument – koncertna harmonika Pigini – stane 25.000 evrov, kar je skoraj nedosegljiv zalogaj za podiplomskega študenta, da bi sam zagotovil celoten nakup. Naša želja je, da bi zbrali vsaj polovico potrebnih sredstev za harmoniko, ki jo zdaj Izidor že ima in lahko z njo koncertira, vendar jo mora še odplačati.
Doslej smo s pomočjo donatorjev in sponzorjev že zbrali dobro desetino celotnega zneska. Letos, če bo potrebno pa še v naslednjem letu, pa vabimo tako dosedanje, kot nove donatorje in sponzorje, da podprete nakup tega izjemnega instrumenta. Ena od možnosti in priložnosti podpore pa je tudi Izidorjev nastop ali koncert za vaše potrebe oziroma dogodek.
Mladim in nadarjenim glasbenikom omogočamo promocijo, koncerte in nastope, izdajo zgoščenk (»glasbenih osebnih izkaznic«), štipendije, instrumente in – kar je zelo pomembno – tudi pomembne umetniške reference in dostop do priznanih profesorjev v tujini. V letih od ustanovitve pa do danes je bilo manjše ali večje podpore deležnih preko stopetdeset glasbenih in tudi nekaj plesnih talentov.
Izidor Kokovnik, koncertni harmonikar: “Če ne bi bil glasbenik bi zamudil enega izmed lepših poklicev na svetu.”
Gallusov varovanec, Izidor Kokovnik, doma v Parižljah pri Braslovčah, je z igranjem harmonike začel pri 14 letih. Pod uspešnim mentorstvom Mije Novak in Francija Falanta se je vpisal na Umetniško gimnazijo v Velenju, kjer je leta 2004 maturiral. Glasbena šola Velenje in profesor Zmago Štih sta Izidorju odkrila neskončen svet glasbe in ga prepustila nadaljnjemu raziskovanju. Koncertno harmoniko je od leta 2004 študiral na Visoki šoli za glasbo “Franza Liszta” v Weimarju (Nemčija) pri prof. Ivana Kovala, kjer je leta 2008 diplomiral iz pedagoške smeri in se nadalje umetniško izpopolnjeval v Weimarju. Od oktobra 2010 šolanje nadaljuje na ljubljanski Akademiji, kjer je bil dve leti podiplomski študent enega prvih Gallusovih varovancev, danes mednarodno priznanega koncertnega harmonikarja Primoža Parovela, ki deluje na Taiwanu. Trenutno Izidor zaključuje magistrski študij pri prof. Luki Juhartu.
V sebi zagotovo nosi mednarodni potencial, kar je že nekajkrat dokazal s svojimi uspešnimi nastopi v tujini. Sodeloval je z weimarskim ansamblom za sodobno glasbo (krstna izvedba skladbe Marianne Richter Tri Lilije) in s profesorjem za kompozicijo Wolf-Günther Leidelom, kjer je za njegov avtorski CD (“Liliths Schlaf”) posnel in prej krstno izvedel skladbo Geschwindmarsch.
Med pomembnejše nastope in gostovanja sodijo koncerti pod okriljem Zveze Glasbene mladine Slovenije, poustvaritev skladbe Rej (L. Lebič) na podelitvi Župančičeve nagrade za življenjsko delo enemu najpomembnejših slovenskih skladateljev prof. Lojzetu Lebiču, recital na mednarodnem glasbenem festivalu Nei suoni dei luoghi v Italiji in solistični koncert v okviru projekta Made in Velenje – partnersko mesto Evropske Prestolnice Kulture Maribor. Nastopal je v Slovenski Filharmoniji in večkrat preko Glasbene mladine ljubljanske. Spomladi leta 2014 je kot solist nastopil z orkestrom Slovenske filharmonije in dirigentom Lorisom Voltolinijem v okviru koncertnega abonmaja ljubljanske Akademije za glasbo s skladbo Vaclava Trojana »Pravljice« za harmoniko in orkester. Jeseni je bil zelo odmeven njegov nastop na koncertu ob 60-letnici skladatelja Uroša Rojka, katerega je Dnevnikov kritik Gregor Pompe ocenil kot izjemnega. »Če ne bi bil glasbenik bi zamudil enega izmed lepših poklicev na svetu,« pravi Izidor.
Ustanova Gallus išče donatorje in sponzorje, da bo lahko zagotovil sredstva za novo harmoniko, brez katere ne bi imel možnosti, da bi sploh lahko bil konkurenčen na mednarodnih odrih.
info@ustanova-gallus.si
www.gallus-zavod.si
TRR: SI56 0201 1001 6061 274