Če pogledamo skozi zgodovino, je imela tehnologija ključno vlogo pri razvoju mest in podeželj. Tako kot v preteklosti bo tudi prihodnje obdobje inovacij v mestih temeljilo na tehnologijah.
Pametno mesto definiramo kot mesto, ki ima vpeljano digitalno tehnologijo na vseh področjih svojega delovanja in optimalno uporablja vse medsebojno povezane podatke, za boljše razumevanje, nadzor in optimizacijo delovanja. Z uvajanjem digitalnih rešitev za pametna mesta se končno napolni praznina med tehnologijo in ljudmi, ter omogoči pametnim mestom, da postanejo delujoča, smiselna in uspešna realnost.
PAMETNA MESTA
Digitalne rešitve pomembno vplivajo na mesta, saj spodbujajo učinkovitost, trajnost, boljše odločitve in ustvarjajo transparentna in konkurenčna poslovna okolja. Razvoj mest zaznamuje predvsem tehnologija, kot je na primer strojno učenje, avtomatizacija in internet stvari (IoT). Pametna mesta z napredno informacijsko in komunikacijsko tehnologijo pripomorejo tudi k spodbujanju trajnostnega razvoja in izboljšujejo kakovost življenja občanov. Tovrstna učinkovita in trajna mesta, kjer so nepremičnine “pametne“ in povezane s tehnologijo, privabljajo podjetnike in podjetja, da ustvarjajo delovna mesta in nove priložnosti. To pa je tudi eden od razlogov, zakaj bi se moralo vlagati v pametna mesta in nove tehnologije.
Zakaj imajo nepremičnine ključno vlogo pri razvoju pametnega mesta? Zato ker so med glavnimi prejemniki novih tehnologij. Nepremičnine so v središču vsakega mesta in predstavljajo domove v katerih živimo, pisarne v katerih delamo in prostore, kjer preživljamo prosti čas. Tako kot so nepremičnine v središču mest, bodo digitalne rešitve za nepremičnine v središču pametnih mest. Digitalizacija nepremičnin ima velik potencial za revolucijo v ekosistemih pametnih mest. Razvoj nepremičnin bo v prihodnje temeljil predvsem na podatkih, saj bo večja razpoložljivost podatkov interesnim skupinam omogočila boljše poznavanje nepremičninskega portfelja in s tem boljše odločitve.
NEPREMIČNINE IMAJO PRI RAZVOJU PAMETNIH MEST KLJUČNO VLOGO
vir: unsplash
Nepremičnine so v jedru vsakega pametnega mesta, zato je pravi trenutek da prevzamejo vodilno vlogo pri razvoju in digitalizaciji občin. Za pametna mesta je neizogibno, da bodo nepremičninski portfelji v prihodnosti delovali na IoT platformah, ki bodo združevale pametne rešitve in tehnologije v oblaku. Platforme za pametna mesta omogočajo povezovanje nepremičninskih portfeljev na enem mestu, za namen inovacij, analiz in optimizacij. Izkoriščanje prednosti platform in dostop do številnih podatkov zbranih na enem mestu, omogoča uresničevanje vizije pametnih mest.
Pametna uporaba digitalnih rešitev, kot je analiza in interpretacija zbranih podatkov ponuja potencial za večjo učinkovitost in večjo preglednost zbranih podatkov v grafičnih prikazih.
Digitalne rešitve za nepremičnine delujejo kot platforma za zbiranje podatkov v realnem času, jih analizirajo v informacije, prav tako pa povezujejo različne deležnike pametnega mesta, kar omogoča hitro, ustrezno in koristno ukrepanje mestne uprave (občin), predvsem v procesu odločanja.
Lastniki več nepremičnin (kot so na primer občine) in upravljalci, uporabljajo umetno inteligenco (AI) za analizo zajetih podatkov iz različnih baz. Vsi ti podatki se nato združijo na enem mestu oz. v platformi, kot je na primer iNep. Ta omogoča pregledno urejene in enotne podatke in s tem se poenostavi delo zaposlenih na občini, pospešijo procesi in optimizira čas in strošek za izvedbo nalog. Prav tako se zagotavlja transparentnost podatkov, kar ustvarja boljše pogoje za odločitve.
“Pametno“ ni samo to, da se uporabljajo digitalne platforme v tradicionalnih infrastrukturah ali racionalizirajo občinske naloge. Pomeni predvsem uporabo tehnologije in podatkov za sprejemanje boljših odločitev in zagotavljanje boljše kakovosti življenja.
Namen pametnih mest je bolj povezano, učinkovito in trajno delovanje. Sploh občine, ki imajo velike nepremičninske portfelje, vključno z vladnimi ustanovami in uradi, tržnicami in parkirišči, javnimi stanovanji in prostori. Ogromen obseg predstavlja veliko priložnost za znižanje stroškov s potencialnimi prihranki energije in boljšo izkoriščenostjo prostorov (rešitev iNep). Hkrati se pojavlja potreba po strukturiranem upravljanju in vzdrževanju sredstev pametnih mest, ter s tem podaljšuje njihova življenjska doba (rešitev iFacility).
Določene rešitve za pametna mesta so preveč osredotočane zgolj na tehnologijo, zato smo v podjetju Imagine dali poudarek na rešitve, ki so enostavne za uporabo, dostopne na vseh napravah in se hitro implementirajo. Implementacija novih tehnologij v mesta je namreč eden od ključnih zaviralcev razvoja pametnih mest. Dejstvo pa je, da je implementacija tehnologij v mesta neizogibna, in je tista, ki bo kreirala prihodnost, zato je pomembno da se izbere pravo, ki bo podpirala digitalizacijo mestne uprave in odločevalce v njej.
Še zadnji najpomembnejši dejavnik pri izbiri rešitev za pametna mesta je varnost podatkov. Sploh platforme, ki vsebujejo velike količine informacij o nepremičninskih portfeljih morajo zagotavljati ustrezno raven varnosti. Pomembno je, da platforma vsebuje varno povezavo https, zagotavlja arhive podatkov, ter poseduje certifikate, ki dokazujejo varno in neprekinjeno poslovanje (na primer ISO standardi). Na drugi strani pa je pomembno beleženje revizijske sledi, da je možno kadarkoli preveriti kdo je spreminjal podatke in kateri podatki so bili spremenjeni. Prav tako more biti omogočeno nastavljanje pravic na nivoju posameznega uporabnika, da ima ta dostop le do podatkov in informacij za katere je sam pristojen.
Nepremičnine imajo ključno vlogo pri uresničevanju potenciala pametnih mest, saj predstavljajo samo središče. Zato se v podjetju Imagine veselimo, da se začne uresničevati potencial pametnih mest tudi na nepremičninskem področju.
Naše rešitve so plod dolgoletnega razvoja na podlagi identificiranja potreb in izzivov pri upravljanju in vodenju nepremičninskega portfelja. Z vpeljavo Imagine rešitev za nepremičnine je vsako mesto na pravi poti, da postane pametno mesto in se spopade s sodobnimi izzivi digitalizacije.