Formalni položaj slovenskega župana je povsem primerljiv s položajem županov v večini evropskih držav, pravi Roman Lavtar, sekretar v Službi Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko. Z njim smo se pogovarjali o specifiki slovenskih županov v našem javnem prostoru.
Kakšna je dejanska vloga župana v slovenskem sistemu lokalne samouprave?
Vloga župana se od občine do občine razlikuje. Ta je najprej odvisna od politične spretnosti posameznika, ki – kot vemo – niso enakomerno porazdeljene. Znotraj enakih formalnih pooblastil si tako eni župani ustvarijo manj drugi več dejanskega vpliva. Nadalje lahko na vlogo župana vpliva stil vodenja in ne nazadnje, vloga župana je odvisna tudi od razmerja političnih sil, se pravi od podpore, ki jo je deležen v občinskem svetu.
Ali je relativna moč županov manjših občin drugačna od županov večjih središč?
Ko ocenjujemo razmerja znotraj občine zagotovo ne. Drugače pa je navzven v razmerju do regije in državnih organov. Tu imajo župani velikih občin vsekakor naravno prednost, ki jo pogosto tudi izkoristijo. V razmerju do državnih organov je posebno prednost prinašal položaj županov, ki so bili hkrati tudi poslanci, kar v novem sklicu državnega zbora ne bo več mogoče.
Kaj pomeni, če je nek župan zaporedoma izvoljen več mandatov?
Število zaporednih županskih mandatov kaže na kontinuirano podporo volilnega telesa konkretni osebi. Ta v večini volivcev očitno zbuja zadostno mero zaupanja, da mu vedno znova podelijo mandat. Najbolj prepričljivim slovenskim županom teče peti zaporedni mandat. Ta pojav ni slovenska posebnost, ampak jo zasledimo tudi v drugih državah. Volivci preprosto verjamejo osebam, ki jih poznajo in lahko vsaj načeloma ocenjujejo njihovo dosedanje delovanje.
Ali večje število mandatov avtomatično pomeni, da gre za sposobnega župana?
Vsekakor gre za sposobnost prepričati volilno telo, da ponovno glasuje za istega kandidata. Včasih gre celo za določeno karizmo. Kakorkoli, na rezultat volitev vpliva večje število dejavnikov, župani, ki to že so, pa imajo v predvolilni tekmi pred svojimi tekmeci naravno prednost v tem, da jih volivci že poznajo in lahko svojo sposobnost dokazujejo z že zaključenimi investicijami, kar njihovi tekmeci ne morejo. Zato zaporedni uspeh na volitvah nikakor ni zgolj naključje.