Kako postaviti lokalni razvoj, ki je pameten, ki kar najbolj vključuje občane in je zasnovan trajnostno in to v razmerah, ko je denarja za občine vse manj? Program konference Zlati kamen skušamo oblikovati tako, da bi dal čim bolj uporabne in konkretne odgovore na ta zahtevna vprašanja. Glavna rdeča nit programa je kohezijsko obdobje 2014 – 2020. Vlada se s predstavniki občin te dni najraje pogovarja o tem, kje bi občinam še vzela razvojni denar. Poudarek našega srečanja predstavnikov državnih in lokalnih oblasti bo drugačen: kako lahko s skupnimi močmi oblikujemo močne razvojne programe, ki jih bo podprla Evropska unija.
Točke preboja so moderirana omizja, ki se lotevajo posebnih, ožje usmerjenih razvojnih tem. Te točke so bile uspešnica konference leta 2014. Sedmi “Dnevi občin in srečanje županov” prinaša sedem omizij na sedem tem, ki so ključne točke v programu EU za kohezijsko obdobje do leta 2020.
Naša posebnost, ki loči Zlati kamen od drugih podobnih konferenc ali medijev, je ta, da pri spremljanju trajnostnega in pametnega razvoja občin ne ostajamo le pri besedah in načelnih pogledih: smo edini, ki tak razvoj lahko merimo. To nam omogoča sistem ISSO (Informacijski sistem slovenskih občin), s katerim lahko ocenimo razvojno stanje, izmerimo aktivnosti in zasledujemo učinke teh aktivnosti.
Konferenco bomo zaključili s slovesnostjo, na kateri bomo predstavili regionalne zmagovalce izbora za Zlati kamen 2015, potem pa podelili nagrado razvojno najbolj prodorni občini leta.
Verjetno najpomembnejše srečanje slovenske lokalne samouprave v prihodnjem letu bo 10. marca v hotelu Golf na Bledu. Zagotovite si udeležbo čim prej.