Novost sicer prihaja iz ZDA, vendar se vse bolj širi in uveljavlja tudi na starem kontinentu. In, ker, seveda, Slovenci nikoli ne želimo zaostajati za Američani, vsekakor pa hočemo biti v vrhu evropskih novih trendov, smo na pobudo ZSU – Združenja slovenskih ustanov – fundacij pred petimi leti, po dveletnih temeljitih pripravah v okviru projekta Dobra družba, ki ga je financiralo ameriško združenje fundacij TRUST, tudi v Sloveniji ustanovili prve LRF – Lokalne razvojne fundacije, ki uspešno delujejo v Pomurju, na Gorenjskem, Posavju in na Goriškem.
Župani so predvsem politiki. Sicer načelno lokalni, pa vendar, pred izvolitvijo vedno obljubljajo nekaj, za kar ne vedo, če bodo lahko v času svojega vladanja svoje obljube lahko uresničili, pa četudi so sprva sami vase trdno prepričani, da jih bodo.
Odlična protiutež političnim načrtom, hkrati pa izjemna priložnost za ustvarjanje lokalne sinergije na najvišji ravni, so prav LRF. In zakaj je ta oblika fundacij zelo primerna za uresničevanje interesov občanov v izbranem okolju? LRF so odlično orodje, s katerim lahko državljani skupaj in vsak posebej sooblikujejo razvoj svojega lokalnega okolja in skupnosti, v kateri živijo. So pot k politično neodvisnemu in trajno trdnemu financiranju organizacij civilne družbe oz. nevladnih organizacij, njihovih programov in projektov v lokalni skupnosti.
LRF upravljajo prebivalci skupnosti za blaginjo skupnosti. Je neodvisna človekoljubna organizacija, ki zbira, upravlja in razdeljuje sredstva, ki jih dobi od večinoma lokalnih donatorjev. Temeljni potencialni sooblikovalci razvoja lokalne skupnosti so ljudje – gospodarstveniki, posamezniki, člani društev, vodje zasebnih zavodov in člani uprav ustanov, pa tudi javni uradniki in politiki, ter uredniki medijev.
Viri sredstev, iz katerih se napajajo LRF, so večinoma zasebni: donacije in sponzorstva posameznikov in lokalnega gospodarstva, lahko pa so delno tudi javni – subvencije občinskih, državnih in evropskih javnih sredstev kot dopolnilo za kvalitetnejšo izvedbo zastavljenih programov in projektov.
In kakšna je pri vsem tem ključna vloga župana? – Da podpira in vzpodbuja kot župan, sodeluje kot občan in na koncu, ko izvedbi projekta manjka samo še pika na i, le to pritisne z manjšim zneskom iz rezerve proračuna, svoji občini pa tudi sam s tem zagotovi novo dodano vrednost.
Več o LRF najdete na spletni strani www.zsu.si .