Nagrada Zlati kamen je namenjena razvojno najbolj prodornim občinam v Sloveniji. V skladu z osnovnim namenom naše akcije to pomeni, da naj bi bile izbrane občine nosilke dobrih praks. S svojim delom, razvojnimi prijemi in projekti naj bi bile dober zgled za ostale.
Kdo je izbral zmagovalca? Strokovni svet Zlatega kamna, ki ga sestavlja 10 strokovnjakov s treh slovenskih univerz, Statističnega urada RS in podjetij. Zastopajo različne stroke, delovna področja in – ne nazadnje – geografske dele Slovenije: vzhod (Univerza v Mariboru), center (Univerza v Ljubljani) in zahod (Primorska univerza v Kopru). Strokovni svet je na zadnji seji med 12 predlaganimi kandidatkami izbral najprej šest finalistk, na koncu pa je glasoval o zmagovalcu. Glasovanje je bilo tajno.
Toda ta seja je le bila le zaključek daljšega procesa. V letu 2011 smo se ukvarjali predvsem z metodološkimi vprašanji in predvsem ugotovili, da kvantitativni pogled za izbiro zmagovalca ne bo dovolj (glej spremne članke o Indeksu Zlati kamen v tej številki). Indeks Zlati kamen smo pripravili kot pomožno orodje in s tem orodjem pretresli 210 občin (žal ločenih podatkov za občini Mirna in Trebnje še nimamo). To nam je pokazalo, kako uravnotežen je razvoj posamezne občine, kje so njene primerjalne prednosti in slabosti ter katera občina ima – glede na dosedanji razvojni uspeh – največ prednosti.
Obenem smo iskali občine z izstopajočimi razvojnimi praksami. Tu smo si pomagali predvsem z analitičnim in raziskovalnim novinarskim delom: namen tega dela je bil torej identifikacija občin z dobrimi praksami. Pri tem iskanju smo močno upoštevali predloge strokovnjakov, ki so vključeni v projekt, zlasti predloge članov programskega sveta konference.
Pomemben kriterij pri končni izbiri kandidatk je bilo tudi načelo, da naj bodo vmes zastopane zelo velike in majhne občine, mesta in podeželski kraji in da naj bodo občine – če je le mogoče – iz cele Slovenije.
Za 12 občin smo natančno premleli vrsto podatkov: razvojne dokumente, proračun – zlasti načrt razvojnih programov, objave na spletni strani občine in članke v tiskanih medijih o posamezni občini. Ob tem smo pripravili analizo izbranih kvalitativnih kazalnikov. Povzetke celovitih analiz, ki vsebujejo tako kvantitativne kot kvalitativne aspekte, za šest finalistov objavljamo v reviji, v bolj obsežnejši verziji jih najdete na spletu.
Je to dovolj? Da in ne. Da: ker smo trdno prepričani, da smo izbrali pravega zmagovalca. Idrija je zmagala prepričljivo – to preprosto je izjemno razvojno prodorna občina in je prvovrsten zgled za ostale. Člani Strokovnega sveta so bili v svoji oceni tako rekoč enotni. Čeprav je bilo glasovanje tajno, je bila odločitev o prvem mestu Idrije sprejeta skoraj s konsenzom (le en član Sveta je Idrijo uvrstil na drugo in ne na prvo mesto).
Pri metodologiji in sami izbiri 12 kandidatk bi lahko naredili več – v idealnih razmerah. Ampak trdno verjamemo, da smo z viri, ki so nam bili na voljo, naredili največ, kar smo lahko. Razmere niso bile idealne: Zlati kamen je zahteven projekt, lotili smo se ga v težkih časih in letos podeljujemo nagrado prvič. Prav lahko, da smo prezrli kakšno občino, ki bi si zaslužila uvrstitev med dvanajst kandidatk. Pomagalo nam bo, če nas boste na to opozorili. Tu pozivamo predvsem župane in občinske uprave (a tudi občane) – če veste za dobro prakso naravni lokalne samouprave, nam to sporočite. Sami ne moremo videti in vedeti vsega – vsej strokovni podpori navkljub.
A kar je najpomembneje, nič ni zamujenega. Če bo vse po sreči, je letošnja podelitev le prva v – upamo in verjamemo – dolgoletnem nizu. Nič manj pomemben pa ni sam namen nagrade: da, želimo izpostaviti razvojno najbolj prodoren kraj. Da, želimo dati čast in veljavo dobremu delu občinskih uprav, županov in občin v celoti. Da, prav je, da zmagovalci požanjejo zaslužen aplavz. Ampak naš namen je izpostaviti dobre zglede in pospeševati prenos dobrih praks.
Na koncu je Zlati kamen simbol, prispodoba: to smo jasno povedali že z imenom naše akcije. Zlati kamen je preprosto tisto dobro v slovenskih občinah. Zato pravimo, da Zlati kamen iščemo in odkrivamo. To je proces, ki se ne zaključi. V tej igri zmagovalec prejme priznanje v imenu svojega kraja – a tudi v imenu vseh, ki si v Sloveniji resnično prizadevajo za dobro v svojem kraju in – če hočete – za boljše življenje naših zanamcev. Letos je zmagala Idrija. A verjamemo, da je zlatih kamnov v Sloveniji še veliko.