Mandat 2022-2026 je že aktivno v teku. Kako ocenjujete v tem trenutku razvojno »kondicijo« vaše občine?
VERLIČ: Kondicijsko menim, da smo kar dobro pripravljeni. Za nami je že kar nekaj kilometrov, ki smo jih naredili tudi že v preteklih mandatih, in vesel sem, da lahko tudi z neko objektivnostjo rečem, namreč kot mnogi drugi ste tudi vi to opazili, da so bili ti kilometri uspešni, da se je občina skozi leta lepo razvijala, in verjetno z gotovostjo lahko rečem, da s tem uspešnim tekom nadaljujemo tudi v tem mandatu.
Da je tako, se moram zahvaliti tudi svoji ekipi, direktorici uprave, podžupanoma, vodjem uradov, kot tudi vsem zaposlenim. Dihamo kot en tim in na to sem res ponosen.
Vsak mandat pa prinaša nove razvojne priložnosti in tudi nove izzive.
Kateri so tisti projekti iz preteklosti, ki bi jih želeli izpostaviti?
VERLIČ: Projektov, ki pričajo o tem razvoju, je danes res že veliko; npr. linija 3G, ki je Grosuplje povezala z Ljubljano. Je že davno, a se mi še danes zdi zelo pomemben mejnik za naše občanke in občane. Nov prizidek pri zdravstvenem domu, nadgradnja centralne čistilne naprave, izgradnja nove parkirne hiše P+R Grosuplje, izgradnja zadrževalnika Veliki potok, nadgradnja železniške postaje so res tiste največje investicije. Pa nov prizidek k Osnovni šoli Šmarje – Sap, nov prizidek k Osnovni šoli Louisa Adamiča, zdaj nov prizidek z novimi učilnicami in telovadnico dobiva tudi Osnovna šola Brinje. Zgradili smo novo podružnično šolo na Polici. Pa potem investicije na področju kulture, na področju športa. Obnovili smo Kulturni dom Grosuplje. Koščakov hrib v Grosupljem je postal lepo rekreativno središče, z urejenimi gozdnimi potmi, vadbenim otokom in otroškim igriščem. Junija lani smo se razveselili novega Športnega parka Grosuplje. Podobo mesta Grosuplje je v zadnjem letu povsem spremenila tudi popolnoma preurejena Adamičeva cesta, z urejenimi površinami za pešce in kolesarje. Za urejenost teh skrbimo po vsej občini, veliko naših krajevnih skupnosti pa je dobilo tudi nova športna igrišča. V centru Grosupljega je zaživela tudi prenovljena mestna tržnica.
Kaj so trenutno glavni projekti občine?
VERLIČ: Prav zdaj smo v pričakovanju odprtja novega prizidka k Osnovni šoli Brinje Grosuplje. Pred nami so zimske šolske počitnice, ko se bodo otroci s počitnic vrnili v šolo, pa bodo že zakorakali v nove učilnice.
Lepa, moderna šola bo z novimi, svetlimi učilnicami veliko prostornejša. Teh bo kar dvanajst, osem matičnih, dve mali, od teh ena za gospodinjstvo, in še dve specialni učilnici za pouk tehnike in računalništva. Šola pa bo bogatejša tudi za novo dvovišinsko telovadnico.
Smo občina s stalno naraščajočim prebivalstvom, z veliko novimi mladimi družinami, razlog za to je verjetno tudi bližina do našega glavnega mesta, gre za lep podatek, a vendar nam to hkrati stalno prinaša tudi izzive.
Leta 2020 je bilo, ko smo v Grosupljem slovesno otvorili prizidek z osmimi novimi učilnicami in novo športno dvorano k Osnovni šoli Louisa Adamiča Grosuplje. Zdaj ga otvarjamo pri Osnovni šoli Brinje Grosuplje. Pravimo prizidek, ker tudi res je, a pravzaprav govorimo o še enem velikem objektu, kot bi zgradili še eno šolo.
Zgradili smo nov prizidek k zdravstvenemu domu, s kar osmimi novimi splošnimi ambulantami, urinskim in hematološkim laboratorijem, službo nujne medicinske pomoči, garažo. Niti sam si nisem mislil, vendar pa potrebe narekujejo, da je ena večjih investicij, ki je pred nami, nadzidava še enega nadstropja novega prizidka k zdravstvenemu domu. Potem pa verjamem, da bo v naši občini za ustrezne prostore za naše zdravstveno osebje in za paciente res poskrbljeno.
Ena največjih investicij, pa tudi obljub za tekoči mandat, ki smo jo že uresničili, je bila izgradnja težko pričakovanega Športnega parka Grosuplje – ustvarjenega za rekreacijo, povezovanje, druženje in spodbujanje športnega duha vseh generacij. Razprostira se na dobrih 8.000 m2 veliki površini in s svojimi vsebinami omogoča niz raznovrstnih aktivnosti. Največji del obsega pumptrack oz. grbinasti poligon za vožnjo s kolesi, ki je eden večjih v Sloveniji. Park ponuja tudi večnamensko asfaltirano igrišče v dimenzijah futsala, za igranje nogometa in košarke, zunanje telovadišče s fitnes napravami, prilagojenimi za vsa življenjska obdobja, nadkrito balinišče z dvema stezama, tri enote za namizni tenis in sprehajalno pot oz. trim stezo v dolžini 420 m. Športni park ima poleg objekta okrepčevalnice in sanitarij tudi zunanji odprt prostor za druženje v sredini parka.
Zgrajeno pa je tudi že glavno nogometno igrišče v novem Nogometnem parku Brinje, katerega igralna površina je kar 105 m x 68 m. Sredi oktobra je igrišče že dobilo novo zelenico, danes pa je že opremljeno tudi z razsvetljavo, na ploščad je bila že nameščena tudi tribuna. In kmalu se nam na novem nogometnem igrišču že obeta prva nogometna tekma.
V Nogometnem parku Brinje se bo zgradilo še eno pomožno nogometno igrišče z naravno travo, še eno manjše pomožno nogometno igrišče, ki bo imelo umetno travo, obstoječe pomožno nogometno igrišče z umetno travo pa bo le to dobilo novo.
Gre za še eno izjemno pridobitev v naši občini, posebej pa za šport, za ljubitelje nogometa.
Kakšne projekte načrtujete za prihodnost in kako jih boste financirali? Na katere mehanizme pri tem računate?
VERLIČ: Porajajo se nove ideje, razvijajo vizije. Sam Grosuplje že dlje časa vidim tudi kot univerzitetno mesto, saj smo vseeno tudi mesto številnih gospodarstvenikov, ki zagotovo potrebujejo kompetenten kader. Menim, da bi na tak način več mladih našlo svoj poklic kar znotraj mesta Grosuplje, kar bi vplivalo ne samo na razvoj, ampak tudi na zmanjšanje dnevnih migracij v Ljubljano.
Prepričan pa sem, da Grosuplje potrebuje tudi nov, velik kulturni center, pa novo glasbeno šolo. Kot je že naša ustaljena praksa, bomo tudi v prihodnje na preži za morebitnimi nacionalnimi in evropskimi razpisi, da bi pridobili še kakšna dodatna sredstva.
Kje vidite vašo občino leta 2026?
VERLIČ: Leta 2026 vidim Občino Grosuplje kot še vedno ambiciozno, razvojno naravnano, še z nekaj več zaključenimi projekti, kot je Nogometni park Brinje, predvsem pa z novimi na vidiku. Vidim jo kot občino prijazno starejšim, tukaj moram omeniti še našega Zapeljivca in Grosupeljčana, ki jim omogočata brezplačne prevoze in gotovo prispevata k bolj brezskrbni starosti, kot občino prijazno mladim, podporo in spodbudo jim namenjamo predvsem pri izobraževanju z občinskimi štipendijami, podeljujemo tudi nagrade za izjemne dosežke mladih na različnih področjih, sofinanciramo tisk in vezavo diplomskih, magistrskih in doktorskih del, vidim jo kot občino prijazno vsem generacijam. Kot občino s podpornim okoljem tudi za podjetnike.
Vidim jo kot občino s številnimi urejenimi površinami za šport in rekreacijo, z lepo kulturno dvorano in čudovito mestno knjižnico, z veliko kulturnimi in športnimi dogodki, z živahnim dogajanjem na naši mestni tržnici, pa v centru mesta, ob Taborski cesti, ko se srečamo na festivalu Grosuplje v jeseni in ko ob koncu leta skupaj z lepimi željami vstopimo v praznični december.
Kot trajnostno naravnano občino, s še več novimi kolesarskimi stezami. Skupaj z ostalimi občinami v okviru Regionalne razvojne agencije in Ljubljanske urbane regije sodelujemo v projektu vzpostavitve sistema izposoje e-koles. Načrtujemo postavitve novih sončnih elektrarn še na parkirni hiši, mestni tržnici in šoli Brinje.
Vidim jo kot občino z lepimi naravnimi danostmi, ko skrbimo za naš Krajinski park Radensko polje, podzemni biser Županovo jamo, lepi turistični točki sta tudi Tabor Cerovo in Magdalenska gora, poseben vtis bo ob obisku na nas gostovo pustil tudi Vodomčev gaj.
Občino Grosuplje vidim kot občino dobrega in kakovostnega življenja. Ob letošnjem praznovanju 30 let občine Grosuplje, ki ga krasi slogan »30 let razvoja in rasti«, poudarjam, da bodo naši projekti še naprej živi projekti in v prvi vrsti projekti, ki služijo ljudem ter bogatijo njihovo vsakodnevno življenje. Občanke in občani so in bodo moja prioriteta.