Občina Pivka se v zadnjih letih postavlja na zemljevid kot ena od slovenskih občin, ki aktivno vlagajo v razvoj in trajnostne projekte. O izzivih, dosežkih in prihodnosti Pivke smo se pogovarjali z županom Robertom Smrdeljem, ki že več mandatov uspešno vodi občino.
Pivka je v zadnjih letih doživela številne spremembe. Kako ocenjujete razvojni položaj občine?
Pivka je v odlični razvojni kondiciji. Z občinsko upravo aktivno izvajamo projekte, ki izboljšujejo kakovost življenja prebivalcev. Posebno pozornost namenjamo infrastrukturi, podpori podjetništvu in razvoju turizma, kar omogoča celostni napredek. Pretekla leta so prinesla velik napredek na področju industrijske infrastrukture, saj smo razvili Industrijsko obrtno cono (IOC) in proizvodni Podjetniški inkubator Neverke. Prav tako smo poskrbeli za celostno optično omrežje in izboljšali oskrbo s pitno vodo v porečju Ljubljanice. Pomembni projekti, kot so centralna čistilna naprava Živa in nadgradnja kanalizacije, so dvignili bivanjske standarde. Občina Pivka se lahko pohvali tudi s Parkom vojaške zgodovine, ki je postal ena ključnih turističnih točk v regiji.
Kaj so ključni izzivi in projekti, ki jih Občina načrtuje v prihodnje?
Naša vizija je jasna – nadaljevati z uravnoteženim razvojem. Trenutno je v ospredju urejanje infrastrukture v naselju Trnje in gradnja stanovanjske soseske Radohova. Velik poudarek namenjamo tudi prometni infrastrukturi in večstanovanjski gradnji, saj se zavedamo, da je kakovostno bivanje eden ključnih elementov privlačnosti občine. V prihodnje načrtujemo tudi širitev industrijske cone Neverke, nadgradnjo centra Dina in razvoj mrežnega podjetniškega inkubatorja v Pivki. Pomemben projekt, ki bo vplival na širšo regijo, je oskrba s pitno vodo Krasa in obale, s čimer bomo še dodatno izboljšali kakovost osnovnih storitev.
Kako se občina loteva digitalizacije in kako to vpliva na občane?
Digitalizacija je danes nujna in v Pivki smo se tega lotili zelo sistematično. Zavedamo se, da sodobne tehnologije prinašajo boljše storitve za občane, zato smo že vzpostavili kakovostno optično omrežje po celotni občini. Poleg tega aktivno digitaliziramo občinsko upravo in izboljšujemo dostop do e-storitev, kar občanom omogoča hitrejše in enostavnejše urejanje dokumentov. Digitalne rešitve pa spodbujamo tudi v lokalnem gospodarstvu, saj želimo, da je Pivka konkurenčno okolje za podjetja.
Občina je zelo dejavna tudi na področju zdravja in dobrobiti občanov. Kateri so ključni ukrepi na tem področju?
Zdravje prebivalcev je ena naših ključnih prioritet. V ta namen smo že zagotovili ustrezne prostore v Zdravstveni postaji Pivka in lekarni, vlagamo v športne objekte in površine ter podpiramo športna društva in organizacije, ki spodbujajo zdrav način življenja. Občina aktivno sodeluje s Centrom za krepitev zdravja pri ozaveščanju in izvedbi delavnic, prav tako pa smo investirali v fizioterapijo Pivka in center za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Eden od pomembnih projektov je tudi zagotavljanje prevozov starejših prek programa Sopotniki, ki omogoča večjo mobilnost in socialno vključenost starejših občanov.
Kako usklajujete prostorski razvoj občine z naravnimi in okoljskimi omejitvami?
Pri načrtovanju razvoja pazimo, da ohranjamo naravno ravnovesje. Usklajevanje prostorskega razvoja z okoljskimi omejitvami je velik izziv, vendar nam uspeva zagotavljati dovolj prostora za stanovanjsko in gospodarsko gradnjo ob hkratnem varovanju naravnih virov. Trenutno pripravljamo širitev zemljišč za nove stanovanjske soseske in podjetniške cone ter izboljšujemo prometno infrastrukturo.
Pivka je znana tudi po svojem trajnostnem razvoju. Katere projekte na tem področju bi izpostavili?
Velik poudarek dajemo trajnostnim projektom, ki prispevajo k ekološki in energetski učinkovitosti. Izvedli smo projekte, kot so PUN, ReNature in Life Varna paša, ki so pomembno prispevali k ohranjanju naravnega okolja. Trenutno pripravljamo nadaljevanje teh projektov, predvsem PUN 2 in občinsko celostno prometno strategijo, ki bo izboljšala trajnostno mobilnost v občini.
Občina Pivka si prizadeva tudi za energetsko samozadostnost. Kako to uresničujete?
Na tem področju smo zelo aktivni. V preteklih letih smo energetsko sanirali vse večje javne objekte, kot so šola, zdravstvena postaja, vrtec in Krpanov dom. Poleg tega smo zamenjali vso javno razsvetljavo z varčno LED osvetlitvijo, kar pomeni manjšo porabo energije in boljšo osvetlitev. Načrtujemo tudi namestitev štirih sončnih elektrarn na strehe javnih objektov, ki bodo proizvajale skupno 368 kW energije. S tem bo občina še korak bližje energetski samozadostnosti.
Za konec – kakšno prihodnost si želite za Pivko?
Pivka je na pravi poti, da postane razvojno napredna in trajnostno usmerjena skupnost. Želimo si občino z dobro infrastrukturo, kakovostnimi bivalnimi pogoji in priložnostmi za podjetništvo ter turizem. Naš cilj je, da ustvarimo okolje, v katerem bodo prebivalci zadovoljni in kjer bo gospodarstvo uspešno. Z jasnimi cilji in podporo občanov verjamem, da bomo skupaj uresničili to vizijo.
Občina Pivka s svojimi ambicioznimi načrti in že izvedenimi projekti dokazuje, da je lahko primer dobre prakse razvoja lokalne skupnosti. Z vlaganji v infrastrukturo, trajnostne projekte in digitalizacijo ustvarja pogoje za kakovostno življenje in dolgoročno rast. Čas bo pokazal, kako uspešno bo občina nadaljevala svojo razvojno pot, a župan Smrdelj in njegova ekipa so odločeni, da zastavljene cilje uresničijo.