Letošnja nagrada za razvojno najprodornejšo občino Zlati kamen je šla v Kranj. Regijske zmagovalke so še Ilirska Bistrica, Radlje ob Dravi in Ptuj.
Mestna občina Kranj je strokovno žirijo prepričala z inovativnostjo in drznostjo, s katero se lotevajo sprememb. Kranj je trenutno vodilni slovenski kraj pri uvajanju tehnologij pametrnega mesta, že dlje časa pa izstopa tudi pri trajnostnem ravnanju z energijo. Kar nekaj razvojnih prijemov mestne občine velja za evropsko dobro prakso. Med drugim je Kranj med dvajsetimi zglednimi mesti, ki sodijo v Misijo EU za podnebno nevtralna in pametna mesta.
Ilirska Bistrica v zadnjem času izstopa pri trajnostnem razvoju, ki vključuje prehod na bolj vzdržno ravnanje z energijo in trajnostno mobilnost. Kraj sodi med tiste, ki za zeleni prehod namenijo relativno največ. Radlje ob Dravi se razvijajo na zelo celovit način, v zadnjem času pa sta pomembna poudarka trajnostna mobilnost in aktivnosti, povezane z zdravim mestom. Razvojni koraki so prinesli že vrsto merljivih rezultatov. To velja tudi za mestno občino Ptuj, ki je v dobrem desetletju glede na indeks razvojnega položaja ISSO napredovala za 80 mest. Mestna občina je bila med pionirji na področju energetskih sanacij in poskusov na področju krožnega gospodarstva. Razvoj je zasnovan celovito, velik poudarek pa dajejo skrbi za kulturno dediščino in bogato kulturno življenje.
Podelitev nagrade Zlati kamen je potekala 11. marca v Murski Soboti. Novost letošnje podelitve je bila prav v izbiri kraja – prvič se je namreč zgodilo, da je dogodek gostila občina, ki je nagrado prejela leto pred tem.